2012. július. 11. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2012. július. 11. 15:17 Kult

Eredeti Caravaggio-rajzokra bukkantak?

Olasz művészettörténészekből álló szakmai bizottság alakult a Caravaggiónak tulajdonított milánói rajzok eredetiségének megvizsgálására. A milánói önkormányzat és ügyészég is a "felfedezés" körülményeit vizsgálja.

Olaszországban jelentős sajtó- és szakmai visszhang követte a két művészettörténész, Maurizio Bernardelli Curuz és Adriana Conconi Fedrigolli bejelentését, hogy a milánói Sforzesco-kastély rajzgyűjteményében Caravaggio kilencvenhat fiatalkori rajzát és néhány festményét találták meg. 

Az alkotások eredetiségét vizsgáló szakértői csoport már megkezdte munkáját és őszre ígérte az eredmények közlését. Konferencia keretében kívánják megerősíteni vagy cáfolni a két kolléga felfedezését. Ezen kívül kiállításon mutatják be a nagyközönségnek a Caravaggio-rajzokat. A bizottság közleményben hangsúlyozta, hogy "megfelelő szigorral" ellenőrzi a Caravaggiónak tulajdonított rajzok származását. 

Carlo Bertelli művészettörténész "nesze semmi, fogd meg jól" felfedezésről beszélt a Corriere della Sera napilapnak. Úgy fogalmazott, a világgá kiáltott szenzáció füstje "nyár végére elpárolog". A szintén szakmabeli Philippe Daverio szerint "Caravaggiónak semmi szüksége nem volt előkészítő rajzokra, zseni volt és azonnal festett". A Bernardelli Curuz-Conconi Fedrigolli páros a Facebookon hangsúlyozta, hogy "nyugodtan várja a vizsgálat eredményeit, mely őket fogja igazolni".

Az ügyben a milánói önkormányzat is vizsgálatot indított, miután a Sforzesco rajzgyűjteményének belépési nyilvántartásából kiderült, hogy a művészettörténészek egyszer sem jártak a helyszínen. A rajzokat számítógépen tanulmányozták. A milánói ügyészség azt vizsgálja, hogy sértettek-e szerzői jogot a rajzokat interneten közlő kutatók. A rajzok 1924-től kutathatók a Sforza-gyűjteményben, de a milánói önkormányzat tulajdonát képzik. Az önkormányzat most honlapján közölte a rajzokat az eredeti nyilvántartási számukkal.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.