Kult L&N 2012. június. 25. 13:30

7 dolog, amit mindenképpen tudni kell a Fullánkról

Minden Sumner nevű derék tejesember olyan saját fiúgyerekről álmodik, amilyen Gordon Matthew Thomas: magas, szőke, jóképű, sikeres, azt csinál, amit akar, és bármihez nyúl, attól az emberek jól érzik magukat. GMT kedd este Sting néven a Papp László Sportarénában csinálja.


1. Nem vitás, a G.M.T. Sumner név kifogástalanul alkalmas a tanári munkakör betöltésére. 1976 azonban az emberiség történetébe a Nagy Pályaelhagyások korszakaként vonult be: a mi Jimi Hendrix- és Cream-rajongó matematika-testnevelés-földrajztanárunk is azt gondolta, Európa hegy- és vízrajza helyett inkább a popzene vidékén meglévő érdekes forrásokat térképezi fel. A rock and roll három vonzó lehetősége közül a léha lányok nem különösebben érdekelték, a pénzről úriemberek között már akkor sem esett szó, a hírnév azonban izgatta.

A Police nevű zenekar eredetileg punkot akart játszani, de azon a terepen egymás sarkát taposták a neveletlen fiatalok, a jazzkedvelő GMT ahhoz nem volt elég merész, hogy egy rozsdás biztosítótűt helyezzen el a fülcimpájában, ráadásul egyelőre olyan pazar becenévvel sem rendelkezett, amilyen Johnny Rottennek már volt.

Sting hamarosan a Papp László Sportarénában koncertezik
AP / Antonio Calanni

A zenészlegendárium szerint egy pozanostól kapta a becenevét, aki viccesnek tartotta a fekete-sárga csíkos pulóverét, ám van olyan hardcore verzió is, hogy azért lett Sting (Fullánk), mert sokszor viselt fekete-fehér csíkos megtépett ujjú csíkos pólót, és a sok extravagáns punkhoz képest a csípése csak annyira volt veszélyes, mint egy méhecskéé.

2. A Roxanne (lm.: Cyrano de Bergerac - a szerk.) a Police egyik legnagyobb slágere. A Rolling Stone magazinban viccesen azt írták róla, hogy Stingé csak a második legjobb előadás, mert a legjobb Eddie Murphyé, aki ezt énekli a 48 órában. Az indoklás szerint a Roxanne annyira kötetlen sláger, hogy bárki felszabadultan énekelheti a maga verzióját, feltéve, hogy olthatatlan vágyat érez egy forró csók iránt.

3. Sting nemcsak kiváló popszemélyiség, hanem nagyszerű szerepjátékos is. Sassoon-frizurás, intelligens, ápolt színpadi vadócfiúból Nagy Fehér Főnök lett, amikor a világ legjobb jazzistáival játszott a Nothing Like the Sun és a Bring on the Night idején. Énekelt karácsonyi dalokat, bemutatott klasszikus angol kobzos zenét, voltak az életének új irányt szabó világzenei kirándulásai, és mindegyik kísérlete jól sikerült. Legutóbb a Police és szólókarrierjének dalait adta elő nagyzenekari kísérettel: a Symphonicity turné keretében egy éven belül kétszer is fellépett Budapesten.

Sting fiatalon
Wikipedia

A popdalok előadása nagyzenekari aláfestéssel a Deep Purple 1969-es Royal Albert Hallban bemutatott Concerto for Group and Orchestra című műve óta nem tartozik a legeredetibb ötletek közé, de hát a Koldusopera sem attól a Rómeó és Júlia utáni második legjobb popdráma, hogy Brecht csupa új ötleteket hozott nyilvánosságra benne. A mostani előadás amolyan best of-program villanygitárral, dobbal, basszussal, és más természetes hangszerekkel.

4. Ha Sting nem zenész lenne, akár ingatlanszakértőként is komoly karriert futhatna be. Olyan világpolgár, aki sok helyen szereti magát otthon érezni. Van lakása New Yorkban, Londonban, Párizsban, Antibes-ban, beszerzett egy kastélyt Skóciában, és néhány ingatlant Walesben, a kedvence azonban az olaszországi Luccában található rezidenciája.

5. Ki lehet a titokzatos Miss Gradenko? Természetesen egy vonzalmat keltő dögös bürokrata a Synchronicity albumról. Sting nem kedveli, mert úgy érezte, a Police másik két tagja, Stewart Copeland és Andy Summers a szentimentális, valójában karcos és ironikus Russians paródiájaként kifejezetten az ő heccelésére írták. A szám abban a blokkban szerepel - közvetlenül a Mother után következik, amely Robert Fripp (King Crimson) gitárjátékát megidézve valószínűleg a Police legfeszültebb száma – amikor Sting néhány percre átadta az irányítást a zenekar „elnyomott tagjainak”.

6. Mit gondol ön, mi lesz a nyitó- és a záró dal, és ami a legfontosabb: melyik hangzik el a sokszoros Grammy-díjas művész legismertebb számai közül. Megfigyelőink azt jelentették, Sting előszeretettel kezd az All This Time-mal, a ráadások ráadása pedig a Next to You. A Demolation Man, a King of Pain, a Message in the Bottle, a Desert Rose, az Every Little Thing She Does is Magic és az Every Breath You Take kihagyhatatlan a programból.

7. Sting meg szokta kérdezi, mi a legfurcsább dolog, amiről mindenki beszél abban az országban, ahol éppen játszik. Mi azt válaszolnánk neki, egy Bócsa Viktor nevű BKV buszsofőr ügye, aki a vonalán elszórakoztatta az utasait, és bár nem gázolt el egyetlen lassú nyugdíjast vagy túl gyors gyalogost sem, kirúgták az üléséből a cég egyetlen azonosítható arcát. Ha esetleg ott lenne, Sting felhívhatná a színpadra, és acapellában elnyomhatnák a Roxanne-t, ahogy azt a 105-ös járaton mindenki ismeri.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.