Kult Tóth Sándor 2012. május. 24. 11:32

A maffia lepénzelésével vádolják a nagydíjas rendezőt

A Reality című olasz versenyfilm rendezője, Matteo Garrone magyarázkodásra kényszerült a vetítés utáni sajtótájékoztatón a 65. Cannes-i fesztiválon, mert filmjének főszereplője, Aniello Arena börtönbüntetése miatt nem tudott jelen lenni a díszbemutatón. Garronét időközben más kellemetlenség is érte: több lap megszellőztette, hogy Cannes-ban 2008-ban nagydíjat nyert maffiafilmje, a Gomorra zavartalan forgatásáért fizetett a Camorrának.

Az olasz filmrendező eddigi sikereinek egyik kulcsa az eredeti témaválasztások és szakmai kvalitások mellett, hogy szereplőinek egy részét úgymond az életből válogatja, szívesen foglalkoztat nem professzionalista színészeket is. Így történt korábbi, L'imbalsamatore és Gomorra című filmjeiénél, és ugyanez a helyzet a Cannes-ban most debütált Reality (Valóság) című alkotásánál.

Bár a televíziós valóságshow-k világáról szóló drámájának címszereplője, Aniello Arena - egy nápolyi halárust, a Big Brother show résztvevőjét alakítja a filmben - a börtönszínészek közé tartozik. Ő hosszabb börtönbüntetése alatt (nem ismert, miért ül – a szerk.) a Compagnia della Fortezza nevű színtársulat tagjává vált, s immár 12 éve játszik a Volterra büntetés-végrehajtási intézet társulatában. A film forgatására naponta kimenőt kapott, viszont Cannes-ba nem utazhatott el, ezért nem lehetett jelen a világ egyik legrangosabbnak számító filmes eseményén.

Cannes-ban tartózkodik Matteo Garrone, a filmszakmában sokoldalúságáról ismert rendező, producer, forgatókönyvíró. A művészeti tevékenységét 1996 óta jegyző, realisztikus témákat dokumentumfilmes stílusban erős társadalomkritikával feldolgozó rendező átütő sikerét négy éve éppen itt aratta a Gomorrával.

A maffiafilm és a témájául szolgáló hasonló című könyv bejárta a világot. A dokumentum-krimi írója, Roberto Saviano (32) újságíró a regény megjelenése után nemcsak világhírűvé vált, több tucatnyi nyelvre lefordították bestsellerét, köztük magyarra is (a Partvonal Könyvkiadó gondozásában eddig két kiadásban jelent meg, 2007-ben és 2010-ben), de a nápolyi maffia, a Camorra célpontjává vált.

A könyvben és filmben óriási pénzügyi holdingként megjelenített, külföldi befektetésekkel és nemzetközi üzleti kapcsolatokkal rendelkező bűnszövetkezet halálosan megfenyegette, ezért személyes biztonsága garantálásának érdekében immár hatodik éve állandó rendőri felügyelet alatt él. Garronét nem fenyegette eddig ilyen veszély. Ellene most mégis az olasz maffia vádaskodik.

Egy bűnbánó, megtért Camorra-tag azzal hozta hírbe a maffiafilm alkotóját, a Cannes-i Grand Prix és az Európai Filmdíj elnyerőjét, a Golden Globe jelöltjét, hogy korrupt módon lepénzelte a hírhedt Casalesi klán egyik főnökét, Alessandro Cirillót. Oreste Spagnuolo szerint Garrone az otthonában kereste fel Cirillót, és 20 ezer eurót (kb. 6 millió forintot) fizetett neki, hogy zavartalanul forgathasson Nápolyban és környékén. Sőt, még egy korábbi esetről is beszámol, amikor 8 ezer eurót fizetett 2002-ben a rendező a maffiának a L'imbalsamatore forgatása előtt.

A részleteket Daniela de Crescenzo újságíró Confesiones de un killer (Egy gyilkos vallomásai) című riportkönyve is tartalmazza a bűnöző visszaemlékezése alapján. Spagnuolót és egy másik társát, John Letiziát nemrég tartóztatták le az olasz hatóságok, mint a Camorra „fontos stratégáit”, s hat afrikai meggyilkolásával is vádolják őket.

Matteo Garrone: néhány jó képért fizetett a maffiának?
wikipedia.org

Tény, hogy Matteo Garronénak meg kellett jelennie a nápolyi Maffia-ellenes Nemzeti Igazgatóság előtt, ahol kiderült, azért mégis van valami alapja a maffiózó állításának. A rendező elismerte, járt Alessandro Cirillónál, mégpedig filmjének az egyik szereplője, Bernardino Terracciano kérésére látogatta meg, de azt nem tudta róla, hogy házi őrizetben van és semmiféle pénzről sem esett szó közöttük.

Terraccianót, aki egy keménykötésű keresztapát játszott a Gomorrában, védelmi pénz kizsarolása és a Casalesi klánnal való kapcsolat miatt egy rajtaütéskor elfogta a rendőrség. Ezek után a Maffia-ellenes Nemzeti Igazgatóság bíráira vár, hogy eldöntsék, kinek van igaza, a tekintélyes, nemzetközileg elismert rendezőnek vagy a bűnbánó maffiózónak.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.