Másfél hétnyi utazással és százhatvankilenc kilométerrel a háta mögött a hét végén begördült a Los Angeles Megyei Művészeti Múzeum (LACMA) hátsó kertjébe az a háromszáznegyven tonnás gránitkő, amely az intézmény új kiállításának központi darabja lesz.
A követ több tízezres tömeg fogadta a múzeumnál. A sziklatömb Michael Heizer amerikai land art - a természet formavilágát és kellékeit használó irányzatot követő - művész Levitated Mass (Lebegő tömegek) című kiállításának lesz a központi darabja. Az alkotó tervei szerint egy 142 méter hosszan futó árokra helyezi a követ: a szabadtéri installáció lényege, hogy amikor a látogatók lemennek az árokba, úgy fogják érezni, mintha a szikla felettük lebegne.
A mesterséges vándorkő február 28-án indult útnak Los Angelesbe a kaliforniai Riverside egyik kőbányájából, ahol azt hat évvel ezelőtt Heizer felfedezte, és első látásra "beleszeretett". A két emelet magas, könnycsepp formájú természeti képződményt egy speciális, legkevesebb 450 ezer kilogramm szállítására alkalmas utánfutóval szállították a múzeumhoz. A 550-650 lóerős motorokkal hajtott járművet mintegy száz ember kísérte, hogy szabaddá tegyék az utat a "mű" számára.
A különleges karaván óránként 8-13 kilométeres sebességgel haladt a késő éjszakai, illetve a kora reggeli órákban, de az érdeklődőket még ez sem tartotta vissza attól, hogy megcsodálják a természet különleges alkotását. Egy férfi a szikla lábánál jegyezte el a barátnőjét, Long Beachen pedig hatalmas bulival ünnepelték a kő érkezését.
A vállalkozás összköltsége tízmillió dollár (2,2 milliárd forint). A múzeum illetékesei szerint a kész alkotást idén nyáron nézhetik meg a látogatók. Heizer eddigi leghíresebb munkája a City (Város) címet viseli. A négy volt amerikai elnök arcmását sziklacsúcsán megjelenítő, Dél-Dakota állambeli Rushmore-hegy méreteivel vetekedő alkotást több évtizede készíti a művész a nevadai sivatagban, nem messze az otthonától. A műről napvilágra került képeken hatalmas, olykor a 24 méteres magasságot is elérő piramisszerű építmények láthatóak, amelyek 1,6 kilométernyi sivatag homokon terülnek el.