2012. március. 01. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 01. 15:18 Kult

Elárverezik Victor Hugo hagyatékát

Árverésre bocsátják az örökösök Victor Hugo hagyatékát a francia író születésnek 210. évfordulója alkalmából. Nagyjából egymillió euró értékben csaknem ötszáz könyv, festmény, fotó és bútor kerül kikiáltásra április 4-én a Christie’s párizsi árverésén.

A nyomorultak írója ükunokájának, Jean Hugónak a gyermekei döntöttek úgy, hogy az ünnepi alkalmat kihasználva eladják a gazdag családi gyűjteményt. Az aukciósház közlése szerint eddig egyetlen múzeum sem jelezte elővásárlási szándékát a felajánlott tárgyakra.  

Victor Hugo irodalmi témájú levelei mellett több, politikai tevékenységével kapcsolatos, valamint magánéleti dokumentumaihoz is hozzájuthatnak majd az érdeklődők. Köztük az 1820-as évek elejéről származó Levelek a menyasszonyhoz című sorozathoz, amely az írónak majdani feleségével, Adele Foucher-val folytatott levelezését tartalmazza. Ennek értékét 3 és 5 ezer euró közé becsülik. 

A romantika nagy alakja több mint négyezer rajzot készített élete során. Ezekből körülbelül ötven most először kerül árverésre, köztük egy kínai tussal készült sorozat, amelynek értéke 100 és 150 ezer euró között mozog.

Victor Hugo a 1848-as forradalmat követő államcsíny és III. (Kis) Napóleon császárrá koronázása után brüsszeli száműzetésbe kényszerült, csak 1870-ben tért vissza Franciaországba. A kirekesztés nehéz évei alatt született művek példányaiból, valamint ezen időszak alatt készült rajzaiból is több megvásárolható lesz az árverésen. A Belgiumi emlék című tusrajz például a becslések szerint 50 és 80 ezer euró között találhat gazdára. Az emigrációban használt híres "kéziratos szekrényt" 5 és 7 ezer euró között kínálják majd. Az abban tárolt kéziratokat a Nemzeti Könyvtárban őrzik, miután azokat Hugo a francia államra hagyta.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.