Napok óta gyűrűzött a botrány Sacha Baron Cohen körül, aki nem csinált titkot belőle, hogy az Oscar-gálán diktátornak öltözve kíván megjelenni - legújabb filmjét népszerűsítve - az Amerikai Filmakadémia határozott kérése ellenére.
Sacha Baron Cohen csak keresztülverte, amit akart: a 84. Oscar-gálán diktátornak öltözve jelent meg, kezében egy Kim Dzsongil képével díszített urnával, két csinos katonalánynak öltözött modell kíséretében. „Gallianót viselek, de a zoknijaim a K-Mart-ból valók (egy diszkont áruházból - a szerk.). Ahogy egyszer Szaddám Husszein mondta: a zokni csak zokni, ne pazaroljunk” - poénkodott Baron Cohen.
Napok óta ment a huzavona, a Twitteren és a közösségi oldalakon is megjelent a hír, hogy az Amerikai Filmakadémia megtiltotta Cohennek a diktátorjelmezes bevonulást, mondván, ne az Oscar-gálán promózza legújabb filmjét. Ahova egyébként azért hívták meg, mert ő is szerepel Martin Scorsese háromdimenziós filmjében, A leleményes Hugóban.
Cohen nem hagyta annyiban a dolgot, ellenakcióba kezdett: másfél perces videója, amiben az Akadémia ellen beszél, időközben felkerült a YouTube videomegosztóra.
Cohen legújabb filmje a Borat és a Brüno után ismét kényes témát dolgoz fel: egy nem létező ország zsarnoki vezetőjének bőrébe bújik, hogy „elmesélje egy diktátor heroikus küzdelmét, aki az életét kockáztatta azért, hogy szeretett országában soha ne legyen demokrácia” - áll a film hivatalos ismertetőjében. Aladeen generális kísértetiesen hasonlít Szaddám Husszeinre, nem véletlenül, a mű alapötletét ugyanis vélhetően egy Irakban 2000-ben névtelenül megjelent romantikus kötet adta (Zabibah and the King). Egyes források szerint Husszein lehetett az alkotó.
A diktátor Sacha Baron Cohen, Anna Faris és John C. Reilly főszereplésével májusban érkezik a hazai mozikba.
Részletes beszámolónk az Oscar-gáláról itt olvasható.