Az idei Oscar-díjátadón a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrot Jean Dujardin kapta, a legjobb női főszereplő Meryl Streep lett, a legjobb film pedig a The Artist - A némafilmes. Utóbbiért - ami összesen öt Oscart zsebelt be - Michel Hazanavicius átvehette a legjobb rendezőnek járó díjat is.
Átadták az idei Oscar-díjakat Los Angelesben. A gála túl sok meglepetést nem tartogatott, leszámítva talán az új Spielberg-mozi, a Hadak útján teljes mellőzését. A ceremónia magyar idő szerint éjjel fél kettőkor kezdődött, házigazdája - ahogy korábban kiderült, nem Eddie Murphy, hanem - Billy Crystal volt.
A legjobb film a várakozásoknak megfelelően Michel Hazanavicius fekete-fehér romantikus mozija, az 1920-as évek végén, 30-as évek elején játszódó The Artist - A némafilmes lett. A kategóriában idén kilenc alkotás versenyzett: A némafilmesen kívül A leleményes Hugo, Martin Scorsese első 3D-s filmje, Alexander Payne családi mozija, az Utódok, Steven Spielberg gigászi világháborús, lovas filmje, a Hadak útján, Bennett Miller baseballos, igaz történeten alapuló Pénzcsinálója. Woody Allen romantikus vígjátéka, az Éjfélkor Párizsban is esélyes volt a díjra, ahogy Terrence Malik múltidéző családi drámája, Az élet fája, Stephen Daldry szeptember 11-i, New York-i terrortámadásra emlékező filmje, a Rém hangosan és irtó közel, valamint Tate Taylor hatvanas éveket, és a fekete házvezetőnők életét bemutató A segítség című műve.
A legjobb férfi főszereplőnek járó díjat idén a francia Jean Dujardin kapta A némafilmes főszerepéért: egy válságba kerülő filmsztárt alakít, aki elhatározza, hogy nem enged a hangosfilm csábításának. Az esélyesek között volt George Clooney, aki az Utódok-ban lányaival magára maradó apát játszik, Brad Pitt, aki a Pénzcsináló-ban egy lúzer baseballcsapat menedzserként küzd a győzelemért, és Gary Oldman, a Suszter, szabó, baka, kém legendás exkémje, Smiley szerepéért. Demián Bichirt A Better Life-ban fiáért küzdő kertész megformálásáért jelölték Oscarra.
A legjobb női főszereplőnek járó aranyszobrot A Vaslady-ben Margaret Thatcher brit miniszterelnököt megformáló Meryl Streep kapta. Sokak szerint már kijárt neki az újabb elismerés, mert bár korábban már nyert két Oscart - a másodikat 1982-ben -, ő az, aki az Oscar történetében a legtöbb, összesen 17 jelölést kapta. A díjra esélyes volt még az Albert Nobbs-ban férfi komornyikot játszó Glenn Close, Rooney Mara, aki A tetovált lány amerikai változatában punk hackerlányt alakított, az Egy hét Marilynnel címszereplője, Michelle Williams, és Viola Davis, aki A segítség-ben egy megalázott, fekete házvezetőnőt játszott.
A legjobb férfi mellékszereplő nem nagy meglepetésre Christopher Plummer lett (Kezdők), maga mögé utasítva Kenneth Branagh-ot (Egy hét Marilynnel), Jonah Hillt (Pénzcsináló), Nick Nolte-t (Warrior), és Max von Sydow-t (Rém hangosan és irtó közel).
A legjobb női mellékszereplőnek járó szobrot Octavia Spencer vehette át A segítség című filmben nyújtott alakításáért. Bérénice Bejó A némafilmes feltörekvő, fiatal színésznőjeként lemaradt a díjról. (Érdekes, hogy őt ebben a kategóriában indították, holott főszerepet játszott.) Jessica Chastaint A segítség című filmben nyújtott alakításáért jelölte az Amerikai Filmakadémia, Melissa McCarthy-t a Koszorúslányok-beli alakításáért, Janet McTeert pedig az Albert Nobbs egyik szerepéért.
A legjobb rendezőnek járó Oscar Michel Hazanaviciushoz vándorolt, A némafilmes-ért. Az elismerésért versenyben volt még Alexander Payne (Utódok), Martin Scorsese (A leleményes Hugo), Woody Allen (Éjfélkor Párizsban) és Terrence Malick (Az élet fája).
A legjobb idegen nyelvű film kategóriában, ahogy az várható volt, az iráni Ashgar Farhadi alkotása, a Nader és Simin - Egy elválás története nyert. A jelölt filmek között volt Michael R. Roskamtól a Rundskop (Belgium), Joseph Cedartól a Hearat Shulayim (Izrael), Agnieszka Holland In Darkness című alkotása (Lengyelország), valamint Philippe Falardeautól a Monsieur Lazhar (Kanada).
A legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscart Woody Allen kapta az Éjfélkor Párizsban-ért, maga mögé utasítva Michel Hazanaviciust és A némafilmest, a Koszorúslányok-at és Annie Mumolót, illetve Kristen Wiiget, a Margin Call-on dolgozó J.C. Chandort, valamint Asghar Farhadit és a Nader és Simin - Egy elválás történeté-t.
A legjobb adaptált forgatókönyvért járó díjat Alexander Payne vehette át az Utódok-ért. Jelölték még A hatalom árnyékában-t (George Clooney, Grant Heslow, Beau Willimon), a Pénzcsináló-t (Steven Zaillian, Aaron Sorkin), A leleményes Hugó-t (John Logan), és a Suszter, szabó, baka, kém-et (Bridget O'Connor, Peter Straughan).
A legjobb egész estés dokumentumfilm az Undefeated Daniel Lindsay, és T.J. Martin filmje. A legjobb rövid dokumentumfilm a Saving Face.
A legjobb hangkeverés, hangvágás, látványterv, operatőr (Robert Richardson) és vizuális effektek kategóriában Martin Scorsese mozija, A leleményes Hugo lett a befutó, utóbbiban lekörözte a Harry Potter befejező epizódját, a Halál ereklyéinek 2. részét, A majmok bolygójának 2011-es feldolgozását, a Lázadás-t, a Vasököl-t, és a Transformers harmadik részét.
A legjobb kosztüm díját a The Artist - A némafilmes kapta. A legjobb vágás kategóriában A tetovált lány vitte el a pálmát, míg a legjobb sminkért járó Oscart Mark Coilier és J. Roy Helland kapta A Vaslady-ért.
A legjobb filmzenének járó Oscart A némafilmes zeneszerzője, Ludovic Bource kapta.
A legjobb animációs film kategóriában a Rango nyert. Jelölték az Egy macska kettős életé-t, a Chico&Ritát, a Csizmás, a kandúr-t és a Kung Fu Panda 2-t.
A legtöbb jelölést, összesen tizenegyet Martin Scorsese A leleményes Hugo című filmje kapta, ebből ötöt váltott díjra. Ezt követte A némafilmes, tíz jelöléssel, amiből szintén ötöt vitt el - a főbb kategóriákban -, majd a Hadak útján és a Pénzcsináló 6-6 jelöléssel: mindkettő teljesen kimaradt a szórásból. Az Utódok és A tetovált lány 5-5 jelölést kapott, de csak egyet váltott Oscarra.