2012. január. 22. 22:22 Utolsó frissítés: 2012. január. 22. 22:25 Kult

Magyar kultúra napja: ünnepi est a Duna Palotában

"Isten áldd meg a magyart!" címmel ünnepi gálaestet rendezett a Fidesz Kulturális Tagozatának Budapesti Elnöksége, a Németh László Kulturális Alapítvány és a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület a Magyar Kultúra Napja alkalmából vasárnap a Duna Palotában Budapesten.

Az esten közreműködött Pitti Katalin, Dózsa László, Galán Géza, Horváth Ádám, Kathy-Horváth Lajos, Kiss B. Attila, Szakcsi Lakatos Béla, Takács Bence, a Duna Művészegyüttes BM Táncegyüttese és a Latinovits Zoltán Diákszínpad.

Olyan világban élünk, amelyben ha nem tartjuk erősen azt, ami a miénk, akkor előbb-utóbb elveszik tőlünk. Amikor a magyar kormány intézkedéseivel kapcsolatban csak egy-két dolgot bíráltak a "megmondó" emberek, addig talán kívülállóként, érdeklődéssel figyeltük a vitát. De amikor a lényeget kérdőjelezték meg, amire a nemzeti létünket építjük, alapítjuk, akkor azt kellett mondanunk, hogy elég. A lényeg pedig - amit meg akarnak kérdőjelezni - nem más, mint a kultúránk - hangsúlyozta Balog Zoltán, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnöke köszöntő beszédében.
 
Kiemelte, hogy ezen a napon a kultúránkat ünnepeljük. Mint mondta, Kölcsey Himnusza, nemzeti imádságunk 2012. január 1-től életünk, alaptörvényünk kezdete. Tehát abból a tényből, sóhajból indulunk ki, hogy: "Isten áldd meg a magyart! és biztosak lehetünk abban, hogy meg is áldja.

Véleménye szerint szerencsésebb országokban nem látják, hogy ennyire nagy a baj. Tőlünk azonban el akarják venni, ami a miénk és ezért mi jobban látjuk a veszélyt. Ha nem állunk ki azért, ami fontos számunkra, elragadják tőlünk azok, akik félnek a kultúrában élő embertől, hiszen az autonóm lény, autonóm módon gondolkodik, idegen tőle a csordaszellem, de az igazi közösséghez való tartozás fontos számára.

A nemzeti kultúra az a tudás, amely saját, közös kultúránkból, alkotásainkból nyelvünkből, közös életmódunkból, felfedezéseinkből, történelmünkből, tapasztalásainkból, a megőrzendő szellemi és tárgyi örökségből táplálkozik, emellett nem felejt előre tervezni. A nemzeti kultúra a beszélt, írott, vizuális nyelvek és viselkedési formák tekintetében 15 millió magyar legmagasabb rendű közös ügye - mutatott rá Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke ünnepi beszédében.

Kitért arra, hogy a nemzeti kultúrát és a nemzet kultúra fogalmát gyakran összemossák, holott a nemzet kultúrája tágabb fogalom, s míg a nemzeti kultúrát a mélység, a nemzet kultúráját a szélesség jellemzi. Fekete György úgy fogalmazott, hogy a "kultúra legteljesebb magaslata a kultusz, mely testet ad annak az igazságnak, hogy az Isten ott kezdődik, ahol az ember végződik."

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.