Lókötők, Psyché, Dongó: kiállítás nyílt régi nyíregyházi zenekarokról
Az elmúlt hatvan év nyíregyházi rock- és blues történelmébe enged bepillantást az a kiállítás, amelyet pénteken nyitottak meg a szabolcsi megyeszékhelyen.
A magyar dal napjának "mínusz egyedik" napján, a magyar dal idei fővárosában bemutatott tárlat Farkas Tibor rádiós-lemezlovas saját gyűjteményéből származó fotókat és újságcikkeket tartalmaz, amely a negyvenes évektől a kilencvenes évekig fogja össze a Nyíregyházán alakult zenekarokat és együtteseket.
A megyei könyvtárban berendezett kiállítás zenetörténelmi sétára kalauzolja a látogatókat. Farkas Tibor elmondta: a tárlaton minden zenei stílusból megpróbáltak meríteni a magyar dal napjához kapcsolódóan.
Voltak ötvenes évek előtti, és államosítás utáni zenekarok, duó vagy trió felállásban koncertező együttesek, akik főleg szórakoztató zenét játszottak - tette hozzá a rádiós. A műfajok skálája igen széles: a fényképeken a korabeli big bandek, a népzenei, a táncházmozgalmi és az alternatív muzsika képviselői láthatóak. Az archív fotókon olyan - elsősorban az idősebb korosztály számára ismerős - zenekarok elevenednek meg, mint a Tip-Top együttes, a Ritmus, a Zenith zenekar, a Jónás Tibor és a Lókötők, a Psyché, a Datolya Trió, a Dongó, a Phoenix vagy a Spider.
"Harmincöt évvel ezelőtt találtam egy ösvényt egy olyan dzsungelben, ahol addig nem volt út, és ezen indultam el" - fogalmazott az ünnepélyes megnyitón Koltay Gergely, a vasárnapi magyar dal napján kétórás nagykoncertet adó Kormorán együttes alapítója. Mint kifejtette: az a legfontosabb, hogy az emberek szeressék a hazájukat, a nemzetüket, a magyar dalt. A zenész megtiszteltetésnek nevezte, hogy a magyar dal napján a zene idei fővárosában, Nyíregyházán koncertezhet a Kormorán.
"Ez a visszaigazolás, hogy jól csináltuk a dolgunkat harmincöt éven keresztül, ami erőt ad a folytatáshoz" - tette hozzá Koltay Gergely.