Kult hvg.hu 2011. május. 18. 17:00

Milyennek látszik Magyarország a világ legnagyobb képmegosztóján? – fotók

Összeállításunk második részében megmutatjuk, hogy a Flickr.com fotómegosztó oldalra feltöltött tartalom alapján milyen kép rajzolódik ki Magyarországról.

Sorozatunk első részében arra kerestük a választ, hogy a Flickr látogatói milyennek látják Budapestet. Cikkünk második részében azt vizsgáljuk, mit lát rólunk az, aki az ismert fotómegosztóra feltett képek alapján szeretne tájékozódni Magyarországról.

Flickr/ gerdragon

Itt vagyunk, Magyarország!

A Flickr összes felhasználója által feltöltött képállományból, a Magyarország keresőszó bepötyögése után cikkünk írása idején 86 487 találat ugrott fel, a Hungary címszóra pedig 745 690 találatot kaptunk. Érdekes, hogy a Magyarország megjelölést nem csupán a magyar nyelven publikálók használták, hanem sok itt járt, külföldi turista is.

A Hungary szóra az első találat egy 1998-as, egyszeri beutazásra szolgáló magyar vízum felvétele (a második pedig egy két évvel későbbi vízumé), amit határvidéki felvételek követnek: egy a magyar-román-ukrán hármas határról, egy az osztrák-magyarról, egy pedig a magyar-román-jugoszlávról. Két fotó erejéig a 2010-es vörösiszap-katasztrófa is megjelenik, illetve hírtematikájú még az a Jelena Jankovics-fotó is, amely a szerb teniszezőnőt egy 2008-as magyarországi fellépésén ábrázolja.

Ami a műemlékeket illeti, az első oldalon megjelenik a Parlament és a Lánchíd többször is, a Szent István bazilika, a Váci utca épületei, a Szabadság téri emlékmű és egy Kossuth-szobor. Van ezenkívül egy alföldi búzamezőnk, egy viharos velencei tavunk, egy busójárásos képeslapunk, egy 1943-as ezerpengősünk és egy német rendszámú Subaru Legacynk egy tiszai kompon.

Markáns különbséget a további találati oldalak sem hoznak: a Velencei tavat Balatonon készült képek váltják fel, a Parlamentet pedig a Hősök tere. Van, akinek a Vörösmarthy téren álló Gerbeaud Ház tetszett meg, másnak a magyar rendőrhölgyek új uniformisa (megint másnak a magyar szinkronúszó lányok).

A fotókon megörökített Magyarország képe tehát nem áll messze attól az arculattól, amit az útikönyvek többsége és a híradók mutatnak: a nevezetes látnivalók megörökítésén kívül csak keveseket motivál a kiaknázatlan területek feltárása - mint például a magyar ember bemutatása mindennapi közegében.

Flickr/ alexbarrow

A Magyarország szóra keresve közel háromtucat, a relevancia sorrendben előkelő helyen látható kép focimeccseken készült (a magyar-svéden, illetve a magyar-németen), öt pedig hokimeccsen (a magyar-finnen). A budapesti látnivalók közül a Lánchíd, a Szabadság híd, az Erzsébet híd és a Budai Vár tűnik fel, de a Nagycsarnok, a Vajdahunyad vára, egy budapesti metróállomás és a magyar zászló is felbukkant.

A keresés feltételeinek pontosítása után, címke (tag) alapján az összes megosztott kép között 75 830-at láttak el Magyarország, 636 232 képet pedig Hungary-taggel.

Flickr/ onkel_wart

Variációk egy témára

Érdemes a fő téma - jelen esetben Magyarország - mentén szerveződő csoportok képanyaga között is tallózni. Ezek amellett, hogy egy-egy területet mutatnak be különböző szemszögből, jóval színesebb, átfogóbb képet adnak az ország természeti, kulturális és társadalmi sajátosságairól.

Jelenleg 699, Magyarországhoz valamilyen módon köthető csoport létezik a Flickren, ezek közül a Magyarország a legnépesebb: 77 hónap alatt az 1184 tag összesen 19 093 képet töltött fel. Mottójuk: „Képek és gondolatok Kis Hazánkról. Hungary in Pictures”.

Balaton naplemente tizenkétszer
flickr.com

A Magyarország exclusive-csoport 60 hónapja alakult, jelenleg 86 tagja van, akik 1023 képet osztottak meg. „Minden, ami a "Haza" fotós szemmel... A föld, az emberek, állatok, a vidék és városaink, a tudásunk, a szemünk, tehetségünk” – írják magukról.

A Magyarország értékei-csoport 27 hónapja jött létre, jelenleg 360 tagot számlál, ők eddig 6176 képet töltöttel fel. Mottójuk: „Csatlakozz és tedd ide azokat a fotóid, amelyekről azt gondolod, hogy fontos, ismert vagy éppen elfeledett értéke és kincse Magyarországnak. Mutassuk be együtt a Kárpát-medencét!”

Hungary starts here csoport 1 326 tagjának 23 949 képe itt lakók és turisták képeit egyaránt várja: ételek, emberek, részletek és boros pincéink kicsit másképp.

Flickr/ Adam Tomkó

A Creative Commons Hungary Magyarországnak 61 tagja van, akik összesen 434 képet osztottak meg. Mint írják: „A csoport célja, hogy Magyarország minden nevezetességéről és lehetőleg minden településéről legyenek szabadon felhasználható képek.”

Létezik Magyarország vizei, Magyarország települései és Magyarország képeslapon-csoport is. Némelyik egy-egy tájegységet mutat be, például a Bakonyt, a Börzsönyt vagy az Őrséget, de olyan csoport is alakult, amely egy-egy városra - Szegedre, vagy éppen Zalaegerszegre fókuszál, vagy éppen egy városrészt helyez a középpontba: Budapesten a Józsefvárost/Nyóckert vagy Újpestet.

Flickr/ habeebee

Legálisan felhasználható képek

A Flickr-felhasználók többsége nem járul hozzá, hogy megosztott képeit bárki engedély nélkül felhasználhassa, ám akadnak olyanok, akik bizonyos feltételekkel felszabadítják őket (a képek kereskedelmi forgalomba nem hozhatók, ám a neten - például - illusztrációként felhasználhatók). A Creative Commons tartalomban a cikk megírásakor 15 290 Magyarországot bemutató kép szerepelt, ezek közül 13 471-hez kapcsolódott Magyarország-címke.

Flickr/ onkel_wart

Az összes e kategóriába tartozó kép közül az első száz változatos képet fest az országról: 17 fotón a vidéki táj köszön vissza - mező fákkal, virágokkal. Négy kép a Balatonnál készült, három lovat ábrázol, míg a többi a fővároshoz kötődik. A megvizsgált száz képből hét az Országházról készült, öt a Lánchídról, három a Keleti pályaudvarról, de a Nemzeti Színházról, a Lehel téri piacról, a Művészetek Palotájáról és a Kopaszi gátról is találunk fotót. A nem konkrét helyszínhez köthető témák közül kiemelkedett a lámpaoszlop, a lépcsőház (bérházban), a siklóernyőzés, a paprika, a metróállomás és a pad.

flickr.com

Összehasonlításképp: a Magyar Turizmus Zrt. honlapján hazánk a fürdők országaként jelenik meg, a turistáknak ajánlott látványosságok pedig döntően három vonal mentén csoportosulnak: Budapest - városnézés, múzeum- vagy koncertlátogatás, éjszakai kikapcsolódás, fürdőzés -, Balaton - családi programokkal és szabadtéri bulikkal -, és gyógy-wellness.

Emellett étel-ital, kultúra és aktív nyaralás címszó alatt egyéb programlehetőségek szerepelnek: kóstolóval egybekötött látogatás a hazai borvidékek valamelyikére, pusztatúra lovasbemutatóval, vidéki kirándulás gyógyfürdőzéssel, wellnessezéssel, illetve sportolási lehetőségek az ejtőernyőzéstől egészen a vitorlázásig. És ezzel nagyjából ki is merül a hazai kínálat, már ami a turisták számára meghirdetett sztenderd programokat illeti.

Flickr/ León de Nemea
Flickr/ jaime.silva
Flickr/ jaime.silva
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.