2011. április. 14. 14:27 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. április. 14. 14:27 Kult

Betiltandó könyvek tízes listája - az amerikaiak szerint

Szép új világ, Az éhezők viadala és Twilight: mindhárom mű szerepel az Amerikai Könyvtárszövetség tízes listáján, melyet 2010-ben az olvasók szavazatai alapján állítottak össze a legprovokatívabb könyvekről.

Aldous Huxley brit író Szép új világ (Brave New World) című negatív utópiája harmadik helyre került az Amerikai Könyvtárszövetség (American Library Association - ALA) tavalyi tízes listáján, mely az amerikaiak által legprovokatívabbnak, betiltandónak tartott könyveket rangsorolja - írja a Guardian Online.

Huxley víziója a mesterséges, tökéletesen gépesített, kasztokra tagolódó világállamról első, 1932-es megjelenése után azonnal tiltólistára került Írországban, villámgyorsan eltüntették a polcokról. Mondanivalója a mai napig indulatokat szít az amerikaiak körében, „durva, támadó és szókimondó” nyelvezete, valamint a szerző „érzéketlensége” miatt 2010-ben a harmadik legkárosabbnak ítélt irodalmi alkotás lett.

Két hím, egy fióka. Másképp is lehet

A lista élén tavaly is Justin Richardson és Peter Parnell 32 oldalas 2005-ös gyerekkönyve (And Tango Makes Three) áll, melynek főhőse két császárpingvin. A New York-i állatkertben élő két hím kikölt egy tojást és közösen neveli fel az árván maradt fiókát. A könyv bírálói szerint a melegházasság népszerűsítése károsan hat a gyerekek fejlődésére.

Az ALA-listájának második helyére Alexie Sherman Junior. Egy indián naplója (The Absolutely True Diary of a Part-Time Indian) című műve áll. A főszereplő, Junior egy indiánrezervátumban él családjával, ahonnan nemcsak elvágyik, de el is menekül: beiratkozik egy középiskolába, ahol rajta kívül egyetlen indián sem tanul. Népe szerint áruló, a fehérek nem fogadják be. A kritikus olvasók szerint a társadalmi kirekesztettség ábrázolása rasszista, a fiatal fiú szexuális érését érzékeltető részek pedig túl naturálisak.

A 2010-ben legkárosabbnak tartott tíz könyv közé került Suzanne Collins bestsellere, Az éhezők viadala (The Hunger Games) is. A 16 éves lány éhezők viadala elnevezésű reality keretében vívott élet-halál harcát meg is filmesítették, a magyarországi premier május végén lesz. Natasha Friend Lush című regénye - egy 13 éves lány első lépéseiről, alkoholista apja melletti küzdelmeiről -, és Stephenie Meyer romantikus vámpírregénye, a Twilight szintén kivívta az amerikai olvasók rosszallását. (A tízes rangsor a Guardian oldalán is megtekinthető.)

Tavaly összesen 348 ajánlat érkezett az Amerikai Könyvtárszövetséghez a művekről, melyeket az olvasók betiltanának, míg egy évvel korábban jóval több, 460 cím került fel a bővebb listára. 2009-ben a legprovokatívabbnak vélt művek között szerepelt J. D. Salinger Zabhegyezője (Catcher in the Rye), és Harper Lee-től a Ne bántsátok a feketerigót! (To Kill a Mockingbird)is. Ahogy az ALA fogalmazott: ez nem egy hivatalos rangsor, az olvasók ízlését tükrözi, és arra jó, hogy képet adjon az amerikaiak olvasási szokásairól.

hvg360 Gyükeri Mercédesz 2024. december. 20. 17:30

Kicsit kemény, nagyon elfogyott: mitől hungarikum a szaloncukor?

Karácsonyfára ma már csak a magyarok aggatnak pillangószerűen becsomagolt bonbont, az idáig vezető út azonban számos legendán és fenyőágon át vezetett. Hogyan tört be a piacra a Stühmer-féle cukkedli, és hogyan vált a karácsony igazi nemzeti sportjává a cukorkakeresés? Szaloncukor-történelem a nádméztől az üres papírig.