2011. január. 11. 11:15 MTI Utolsó frissítés: 2011. január. 11. 11:47 Kult

Kulturális intézetek: New Yorktól Varsóig várják a pályázatokat – január 18-ra

Az eddigi igazgatók megbízatása a külföldi magyar kulturális intézetek élén valamennyi meghirdetett poszton lejárt - erősítette meg Hatos Pál, a Balassi Intézet főigazgatója kedden az MTI-nek annak kapcsán, hogy a múlt hét végén nyolc hely vezetésére írtak ki pályázatot.

A magyar kultúra külföldi bemutatásáért felelős Balassi Intézet honlapján közzétett pályázati kiírások szerint a varsói, a pozsonyi, a szófiai, a párizsi, a stuttgarti, az újdelhi, a prágai és a New York-i intézmény élére január 18-ig lehet pályázni, a jelentkezéseket január 25-ig bírálják el, a nyertes pályázók február 1-től tölthetik be tisztségüket. Hatos Pál az MTI-nek kedden elmondta: nem tartja rövidnek a pályázásra biztosított mintegy tíz napot.

"Akinek nincs határozott víziója, aki egy ilyen munkára nem áll készen, aki nem várja a lehetőséget és nincs a pályaképében erre nézve elképzelés, annak hosszabb határidő sem elég, hogy megfelelő anyagot nyújtson be" - fogalmazott a főigazgató, aki szerint a pályázat egyfajta szakmai alkalmassági tesztnek is felfogható.

A nyolc kiírt állomáshely közül hat európai uniós tagország városában van; Hatos Pál kérdésre válaszolva hangsúlyozta: semmiféle gondot nem okozhat, hogy a váltások a magyar uniós elnökségi periódus közben történnek.

"Elsősorban nem az igazgató személye a fontos, hanem az intézmény. Az intézetek, központok igazgatóinak munkáját az minősíti, hogy a csapat a távozásuk után miként dolgozik. Az EU-elnökség kulturális rendezvényeinek előkészítése már másfél-két évvel ezelőtt elkezdődött, ebben végeztek fontos, 'láthatatlan' munkát az intézetek" - jegyezte meg a Balassi Intézet vezetője. Hozzáfűzte, hogy a különböző kulturális események megvalósulása a legtöbb esetben nem az intézetekben vagy csak az intézetek által, hanem rangos külföldi intézményekben történt, történik. Hatos Pál emlékeztetett arra is, hogy a kormány tavaly nyáron úgy döntött, a programok koordinációját a Hungarofestre bízza, az intézetek pedig a szakmai hátteret adják.

A főigazgató az MTI-nek még korábban azt mondta, a külföldi magyar intézeteknek integrálódniuk kell az egységes magyar külképviseleti rendszerbe. Mint akkor kifejtette, nem az a lényeg, hogy az intézetek minél több eseményt produkáljanak, viszont nagyon fontos a partnerségépítés. "Találják meg azokat a kulturális, tudományos és egyéb olyan intézményeket, amelyek az adott országban presztízzsel bírnak, és ezekkel építsenek ki kapcsolatokat, projekteket, amelyek révén a magyar országképet fejleszteni lehet".

A kiírt pályázatok alapján a kulturális diplomáciai feladatokat ellátó intézetvezetők feladata többek között a fogadó ország és Magyarország közötti kulturális és tudományos együttműködés bővítésének elősegítése, kulturális programok, rendezvények szervezése, támogatása, az intézet tudományos és oktatási feladatainak irányítása és szervezése, az intézeti és az intézeten kívüli magyar nyelvtanfolyamok működésének felügyelete, az intézet programjainak, arculatának alakítása.

A pályázati feltételek közé tartozik az egyetemi végzettség, illetve egyes intézetek esetében a PhD-fokozat, a megfelelő nyelvtudás, a kiterjedt tudományos és kulturális kapcsolatrendszer a fogadó országban, a vezetői és szervezői tapasztalat.

A kulturális intézetek új vezetőinek kinevezése várhatóan 2015. január 31-ig szól majd, ez alól az Újdelhi Magyar Tájékoztatási és Kulturális Központ képez kivételt, ahol május 1-jén foglalhatja el posztját az új igazgató, akinek várhatóan 2015. április 30-ig szól majd a megbízatása.

A Balassi Intézet felügyelete tavaly júliusban került át a kulturális tárcától az országkommunikációt koordináló Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.