Egy olasz kutató Mona Lisa szemében kódokat fedezett fel, melyek alapján a modell valós identitására is végre fény derülhet.
Silvano Vinceti vette górcső alá Leonardo da Vinci egyik legvitatottabb festményén szereplő szempárt és Mona Lisa tekintete mögött észrevett egy kódot. “Szabad szemmel nem látható, feketével van a zöldesbarna alapra írva Mona Lisa jobb pupillájában az LV, ami egyértelműen Leonardo iniciáléja, de a bal pupillája ennél sokkal érdekesebb.” – meséli Vinceti, az olasz nemzeti kulturális örökség bizottságának elnöke.
A kutatások szerint a baloldalon a CE betűket lehet felismerni, de nehezen vehető ki a betűkombináció. Lehetséges, hogy inkább B és S szerepel a szemében, de bármelyik is a megfejtés, bizonyos, hogy az lesz a modell nevének kezdőbetűje. Azért érdekes mindkét verzió, mert eddig úgy vélték a művészettörténészek, hogy a modell Lisa Gherardini volt, egy firenzei kereskedő felesége. Vinceti szerint ez tévedés, mivel Leonardo Milánóban festette a képet. Bizonyítékként a kép hátulján szereplő évszámra utal: a 149-es számsor után kikopott a negyedik szám. Mégis egyértelmű, hogy az 1490-es években készült a mű, akkor pedig da Vinci Milánóban tartózkodott. Vinceti szerint a polihisztor a milánói herceg, Ludovico Sforza udvarának egyik udvarhölgyét kérte fel a modelljeként.
Dan Brown nagy sikerű Da Vinci kód című könyve szerint a Mona Lisa az Amon l’Isa anagrammája és egy ősi egyiptomi istenségre utal - írja a Guardian.
“Leonardo da Vinci szeretett titokzatos kódokkal dolgozni, és üzenetet közvetíteni az utókor számára” – véli Vinceti, akinek egy francia művészettörténész 1960-as tanulmánya adta az ötletet Mona Lisa szemeiben található kódszámokkal kapcsolatban. “Tudatni akarta velünk modelljének személyazonosságát, ezért írta a jeleket a szemébe, amely az itáliai zseni szerint a lélek kapuja” – bizonygatja Vinceti, aki idén Michelangelo da Caravaggio eltűnt maradványait is azonosította.
További rejtélyes kódokat is felfedeztek a Mona Lisa festményen Vincetiék: “A háttérben jobboldalon a 72-es vagy L2-es kód vehető ki. Két szakértőnk is elmondta, hogy a jelek rögzítéséhez nagyon vékonyszálú ecsetre és nagyítóra volt szükség”. Nem lehetett tehát véletlen, hogy odakerültek.
A több mint ötszáz éves kép tehát továbbra is borzolja a kedélyeket és folyamatosan felkelti a figyelmet: egyesek mosolyát hazudtolják meg, mások azt állítják, nem is volt modellje a festőnek, hanem saját arcképét csempészte be nő vonásai mögé. Sőt, műszeres vizsgálattal arra is rájöttek, hogy a szemöldöke sem volt mindig csupasz, csupán az idő múlásával és a restaurátorok munkája révén kopott ki a szőrszálak ábrázolása.