2010. november. 12. 14:06 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 12. 14:05 Kult

Különleges örökségek: akupunktúra és angklung

Idén 31 ország összesen 51 kulturális vívmányt jelölt az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listájára. Spanyolország, Görögország, Olaszország és Marokkó a mediterrán étrendért száll síkra, Irán a tradicionális szőnyegszövést, Indonézia pedig a bambuszból készült hangszert, az angklungot szeretné a listán látni.

Idén 31 ország 47 kulturális elemmel pályázik az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek reprezentatív listájára. Kína és Horvátország a sürgős védelmet igénylő szellemi kulturális örökségek listájára is szeretne felkerülni. Előbbi a speciális, fabetűkkel történő kézi nyomtatást, az ujgur hagyományokhoz kötődő őszi aratási ünnepet, a Meshrepet, és a dzsunkakészítés technikáját, utóbbi a tradicionális dalmát éneket, az Ojkanjét szeretné megmenteni a pusztulástól.

A reprezentatív listát, amelyen jelenleg 166 kulturális örökség szerepel – 77 országból – november közepén újabb elemekkel bővítik. A nevezés feltétele ezúttal is az, hogy olyan kulturális értékről legyen szó, amely életképes - még művelik, működőképes -, szervesen kötődik valamely népcsoport mindennapi életéhez, hagyományaihoz, és fennmaradásához szükség van a szervezet segítségére: hogy széles körben felhívják a figyelmet arra, érdemes megőrizni, megbecsülni és megismertetni a világgal.

Ahogy azt 2003-ban 132 állam ratifikálta, a listára épületek, zenei rendezvények, hagyományok, kézműves technikák, kifejezések is felkerülhetnek, vagyis minden, ami reprezentálja az egyes népcsoportok színes és eltérő kulturális hagyományait, szokásait. Hogy a lista végül milyen elemekkel bővül, arról a szervezet tanácskozásán (november 15-19.) döntenek majd Nairobiban.

Mudiyettu: rituális tánc és zene
www.kottarakaratemple.org

Az idei - reprezentatív listára - jelöltek között van a belgiumi Aalst városában rendezett karnevál (farsangi felvonulás és ünnepségsorozat), a belgiumi Houtem Jaarmarkt hagyományos téli vásár Sint- Lievens-Houtemben, az azerbajdzsáni szőnyeg, a Pekingi Opera, a hagyományos kínai gyógyászatban alkalmazott akupunktúra. Horvátország a mézeskalácssütést, Spanyolország többek között a flamencót, Spanyolország, Görögország, Olaszország és Marokkó a mediterrán étrendet terjesztette fel, de szerepel a lehetséges elemek között a francia konyha és gasztronómia, valamint az indiai törzsi (harci) tánc, a Chhau is. 

A rituális indiai performansz (dráma, színház, tánc), a Mudiyettu is felkerülhet a listára, ahogy az angklung is, amely elsősorban Bali szigetén használt bambuszból készült hangszer. Irán a tradicionális szőnyegszövést, Japán a Yuki-tsumugit – különleges, selyemből készült termékeket - szeretné a listán látni.

Mexikó a hagyományos mexikói konyhát, Mongólia a Naadam-ot - nemzeti ünnep, fesztivállal és különleges rendezvényekkel -, jelölte. A sólymászat, mint kulturális örökség az Egyesült Arab Emirátusok, Belgium, Csehország, Franciaország, Dél-Korea, Mongólia, Marokkó, Katar, Szaúd-Arábia, Spanyolország és Szíria szívügye.

Az UNESCO szellemi kulturális örökségeinek listáján szerepel többek között a tangó (Argentína), a Kambodzsai Királyi Balett, a japán kabuki színház és a mohácsi busójárás is.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.