2010. szeptember. 21. 08:50 HVG Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 21. 10:39 Kult

Mennyire írta át Arany János Az ember tragédiáját?

Madách Imre főműve minden sikerét Arany János javításainak köszönheti - szól egy másfél évszázados legenda. De mennyit igazított rajta Arany János? A magyar dráma napja alkalmából vettük elő a HVG egyik archivált cikkét.

Emléknap
A magyar dráma napját Madách Imre Az ember tragédiája című művének 1883. szeptember 21-ei ősbemutatójára emlékezve 1984 óta rendezik meg, hogy ráirányítsák a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, s új művek születését ösztönözzék.

Másokkal együtt Babits Mihály is tápot adott azoknak az irodalmi berkekben terjengő híreszteléseknek, melyek szerint Az ember tragédiáját olyannyira átigazította Arany János, hogy annak igazi szerzőjeként nem Madách Imrét, hanem az akkor már a Toldival országos elismerést kivívott és írófejedelemnek számító Aranyt kell tisztelni.

A legenda azon a tagadhatatlan tényen alapult, hogy az 1859 februárja és 1860 márciusa közötti bő egy évben született drámát a 30-as évei végén járó, földbirtokosként verselgető Madách elküldte a nála mindössze hat évvel idősebb Arany Jánosnak. Aki először unottan süllyesztette az asztalfiókba az első emberpár különböző történelmi korok közötti kalandozásait, majd egy közös barátjuk közbenjárására végül mégis végigolvasta a darabot, s felajánlotta segítségét is, amit Madách örömmel el is fogadott.

Arany nemcsak húzott, hanem sűrűn bele is írt a műbe, többször még saját satírozását is átjavítva, ez a kuszaság tévesztette meg az utókort annyira, hogy sokan kétségbe vonták Madách szerzőségét. Ez a hiedelem először valószínűleg a 19. század legvégén kapott szárnyra, továbbéléséről olvassa el a HVG archívumban tárolt cikkét.

hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.