2005. szeptember. 21. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 21. 08:49 Kult

Ma van a magyar dráma napja

Szeptember 21-én Az ember tragédiája ősbemutatójára emlékezve ünneplik a magyar drámairodalom értékeit országszerte.

Madách Imre művét 1883. szeptember 21-én mutatták be a Nemzeti Színházban, Paulay Ede rendezésében. A nap megünneplését a Magyar Írók Szövetsége kezdeményezte 1984-ben azzal a szándékkal, hogy ráirányítsa a figyelmet a magyar drámairodalom értékeire, illetve új művek alkotására serkentse az írókat.

Az idei, huszonkettedik alkalommal tartandó ünnepen Bozóki András kulturális miniszter ismerteti a Katona József-pályázat folytatásának részleteit és az újdonságokat az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet épületében. A pályázatnak köszönhetően huszonkét, kortárs magyar művet bemutató színpadi produkció valósult meg és öt új magyar dráma született az idén.

Ezt követően a szaktárca vezetője Schneider Márta helyettes államtitkárral közösen átadja a Szép Ernő-díjat. A kitüntetést minden évben az előző évadban bemutatott vagy nyomtatásban megjelent legjobb magyar dráma írójának, a legjobb "elsődrámás" vagy pályakezdő írónak, valamint drámaírói életmű elismeréseként ítéli oda egy kuratórium.

A rendezvényen nyújtják át a Színházi Dramaturgok Céhének díját az évad legjobb magyar drámájáért, emellett az előző évi kitüntetett továbbadja a Bálint Lajos-vándorgyűrűt.

A Bárka Színházban nyilvános rádiófelvétellel egybekötött felolvasáson új magyar drámák hallhatók, míg a Budaörsi Játékszínben bemutatják a IV. Országos Ifjúsági Színjátékíró Verseny díjnyertes darabjait.