2005. június. 21. 13:17 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 21. 16:30 Kult

Szócsata a debreceni színház évadzáróján

A Debreceni Csokonai Színház hétfői évadzáró társulati ülésén jelentette be az alpolgármester: átalakítások lesznek a többtagozatú színháznál. Ezeket művészi és szervezeti okokkal indokolta. A társulat nevében a művészeti vezető válaszolt, aki szerint hadjárat folyik ellenük, a város vezetői kifejezetten ellendrukkerek.

Új színház-új élet?

Az alpolgármester a hvg.hu-nak úgy fogalmazott, a társulati ülésen ő nem értékelte az évadot, hanem a jövőről szólt. Mint mondta, értékelését amúgy ismerik a színházban, szerinte a Csokonai Színház közepesen-gyengén teljesít, szakmailag leértékelődött. Példáként említette, hogy a színház utoljára a 2001-ben bemutatott Gézagyerek című előadással kapott meghívást a POSZT-ra (Pécsi Országos Színházi Találkozó).
Az alpolgármester kifejtette, az átalakítás a város három művészeti műhelyét érinti, a Debreceni Kodály Kórust, a Debreceni Filharmonikus Zenekart és a Debreceni Csokonai Színházat. A zenekart és a kórust összevonnák közös igazgatás és művészi vezetés alá, és a zenekar zenei igazgatója egyben a színház zenei vezetője is volna.
"Mivel Debrecen városa új színház építését tervezi, lehetővé válik a két tagozat technikai elkülönülése. A Csokonai Színház jelenlegi épülete marad az operát, operettet, musicalt és a balettet magába foglaló zenés tagozat otthona, ahol esetenként nagyszínpadi prózai előadások is színre kerülhetnek. A nagyteremmel és stúdióval ellátott új színházba átköltöző prózai tagozatnak a város értelmisége és egyetemista közönsége számára is vonzó, a színházi formanyelv megújítását célzó művész-színházzá kell válnia." - ismertette a város elképzeléseit Turi Gábor a hvg.hu-nak.  A város új színházépületének felépülése 2007 végére várható, így a 2008-09-es évadtól jöhet szóba az új játszóhely, mint a prózai tagozat otthona. A színház magánberuházásban épül, s Debrecen vagy lízingeli, vagy megvásárolja majd az új színházépületet.

Turi Gábor, a város fideszes alpolgármestere az ülésen kijelentette: "Debrecenben nem akarjuk megváltani a magyar színházi életet, beérnénk azzal, ha Debrecennek jó színháza lenne". 
   
"Nem hisszük, hogy a jelenlegi öt tagozatú nagyszínház képes folyamatosan magas minőségi teljesítményre" -mondta az alpolgármester, s bejelentette a társulatnak,  terveik szerint a jövőben a Csokonai Színház két tagozatú színházként fog működni. 
   
A prózai tagozat számára új színház építését tervezik. A zenei tagozat vezetője az összevonásra kerülő Kodály Kórus és Filharmonikus Zenekar zeneigazgatója lesz. 
   
Mind a színházat, mind az összevont kórust és zenekart külön-külön menedzser szemléletű ügyvezető igazgató fogja irányítani. 
   
Turi Gábor közölte: az új szervezeti struktúra 2006. január 1-jétől lép életbe, miután Csutka István jelenlegi színigazgatónak ez év december 31-én lejár a szerződése.   Az alpolgármester után Gárdos Péter művészeti vezető elmondta: Turi Gábor szavai alatt fejtette meg azt a "talányos kérdést", hogy míg a stúdió színházban kiemelkedő darabok születtek, addig a nagyszínházban az elmúlt években nem volt igazán átütő siker. 
   
"Azért nem, mert a társulat nem merte vállalni a bukás kockázatát" - mondta, majd hozzátette: azért nem meri a színház vállalni ezt, mert az elmúlt években egyre erősebb a helyi politikai és kritikai ellenszél Debrecenben. 
   
Gárdos Péter szerint a debreceni kritikusok "keresztes hadjáratot folytatnak  a színház ellen, s az elmúlt években a város vezetői is melléjük álltak". 
   
"Az elmúlt két-három évben kifejezetten ellendrukkerek voltak a város vezetői. Így mindegy, ki jön ide, ha a debreceni politikai elittől és a kritikától nem kapja meg a támogató drukkerséget, akkor öt-tíz év múlva ugyanilyen ellentmondások lesznek beszédek és beszédek között" - fejezte be a társulat ovációjával és hosszan tartó tapsával kísért beszédét a színház művészeti vezetője. 
   
Színházi díjak a POSZT-on

A díjak átadásával egybekötött gálaesttel szombation ért véget az V. Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT). A szakmai zsűri  a legjobb előadás díját Vinnai-Bodó: Ledarálnakeltűntem című alkotásának - rendező: Bodó Viktor -  ítélte oda. A darab elnyerte a legjobb rendezés, valamint Bagossy Levente a legjobb díszlet díját.
   
A legjobb női főszereplő díját Börcsök Enikő vehette át a kecskeméti Katona József Színház Scribe:  Adrienne darabjában nyújtott  alakításáért. A legjobb férfi főszereplő díját Szervét Tibor vehette át a Radnóti Miklós Színház Pirandello: IV. Henrik előadásában nyújtott alakításáért. A legjobb női epizódszereplő díját Balogh Erika (Scribe: Adrienne, Katona József Színház,
Kecskemét) kapta, míg a legjobb férfi epizódszereplő díját Máté Gábornak (Euripidész: Médeia, Katona József Színház, Budapest) ítélték oda.
   
A legjobb jelmez díjával Iuliana Vilsan jelmeztervezőt tüntették ki (Euripidész: Médeia, Tamási Áron Színház, Sepsiszentgyörgy). A szakmai zsűri különdíját nyerte el Pintér Béla és Társulata A Sütemények Királynője című előadása. A közönségzsűri díját a budapesti Radnóti Miklós Színház Pirandello: IV. Henrik című előadása kapta.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.