2006. szeptember. 22. 08:35 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 22. 14:31 Kult

Magyar Dráma Napja: a Kazamaták lett a legjobb

A kritikusok szerint a lejobb magyar dráma a Kazamaták, a legjobb két előadás a Krétakör Peer Gynt-je és a Katona Troilus és Cressidája lett. Hámori Gabriella, Máté Gábor és Gothár Péter vehette át többek között Budapest kulturális bizottságának Fővárosi Színházi Díjait. Bertók Lajos posztumusz életműdíjat kapott.

Kazamaták
A tér visszavétele
Régóta nem kavar vihart minálunk egy új magyar dráma bemutatója. Most viszont az volna meglepő, ha nem csapnának fel az indulatok, a budapesti Katona József Színház ugyanis darázsfészekbe nyúlt legutóbbi premierjével. Papp András és Térey János drámája, a Kazamaták kemény, kegyetlen szöveg. 1956. október 30-án játszódik a Köztársaság téren, a budapesti pártház ostromakor. Pontos, éles előadás született belőle a forradalom ötvenedik évfordulóján - amikor a politikai oldalak láthatóan arra készülnek, hogy bevégezzék másfél évtizedes, jobbára szégyenteljes munkájukat: végleg bedarálják 1956-ot, s dűlőre vigyék, ki uralja a róla való beszédet. (...)

Olvassa el írásunkat a Kazamaták című darabról!
A legjobb új magyar dráma díját Papp András-Térey János Kazamaták című művének ítélték a színházi kritikusok a 2005-2006-os évadban műsorra tűzött darabok közül.
 
A színházi kritikusok 27. alkalommal odaítélt elismeréseit a budapesti Katona József Színház stúdiószínházában, a Kamrában csütörtökön este adták át.
 
A legjobb előadásnak járó díjat a Krétakör Színház Peer Gynt című, Zsótér Sándor rendezte előadása, valamint a Troilus és Cressida, a Katona József Színház előadása, Silviu Purcarete rendezése nyerte el. A Troilus és Cressidának ítélték oda a legjobb rendezésért járó díjat is.
 
A legjobb díszletért és a legjobb jelmezért járó elismeréssel is a Troilus és Cressidát, Helmut Stürmernek az előadáshoz készített munkáit jutalmazták a bírálók.
 
Az elmúlt színházi évad legjobb zenés-szórakoztató előadásának a Producerek bizonyult, amelyet Szirtes Tamás állított színpadra a Madách Színházban.
 
A legjobb független színházi előadásért járó díjat a budapesti Pintér Béla és Társulata Anyám orra című darabjának ítélték a kritikusok, az előadást Pintér Béla rendezte.
 
A legjobb gyerekelőadásnak A sötétben látó tündér, az Örkény Színház produkciója bizonyult, Bagossy László rendezésében.
 
A legjobb női főszereplőnek járó színikritikusi elismerést Hámori Gabriella vehette át az Örkény Színháznak Az üvegcipő és az Élektra című előadásában nyújtott alakításáért. A legjobb férfi főszereplő díját Gyabronka József kapta a Krétakör Színház Peer Gynt című előadásának címszerepéért.
 
A sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Godot-ra várva című előadásában nyújtott alakításáért Péter Hilda vehette át a legjobb női mellékszereplő díját, a legjobb férfi mellékszereplő díját Fodor Tamásnak ítélték az Örkény Színház Élektra és a Stúdió "K" Barbara őrnagy című előadásában mutatott játékáért.
 
A legígéretesebb pályakezdőnek Tornyi Ildikót minősítették a kritikusok a Pesti Színház Lila ákác című előadásában nyújtott teljesítményéért.
 
Különdíjban részesítették a Mozart-maraton alkotóit. A Fővárosi Önkormányzat különdíját László Zsoltnak adták át a Nemzeti Színház Oidipusz című előadásának címszerepéért. Az előadást Sopsits Árpád rendezte. Bertók Lajosnak posztumusz életműdíjat adományoztak a színikritikusok.

A kulturális bizottság Színházi Szakértői Testülete javaslata alapján minden évben odaítélik az adott évad legjobb színművészének, rendezőjének és zeneszerzőjének járó díjakat.
 
Az indoklás szerint Hámori Gabriella színművésznő az Üvegcipő és a Kazamaták című előadásban nyújtott alakításáért kapta az elismerést, Máté Gábor pedig a Kulcs és a Kazamaták szereplőjeként veheti át a díjat.
 
A legjobb rendezőnek Gothár Pétert választották, a Kazamaták című előadásért.
 
Idén először alternatív kategóriában is osztottak díjakat, amelyeket Czeizel Gábor és Várnai Szilárd érdemelt ki a Magam asszonya vagyok című darab rendezéséért.
 
Különdíjat kapott Márkos Albert a Krétakör előadásban nyújtott színház-zeneszerzői munkájáért.
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.