A legkárosabbnak tartott könyvek listája
Stephenie Meyer vámpíros ifjúsági bestseller sorozata, az Alkonyat az ötödik helyre került azon a listán, amelyet az Amerikai Könyvtárszövetség (ALA) készít évente a tartalmuk miatt gyerekek számára kerülendő könyvekről.
Korábban J. K. Rowling Harry Potter-kötetei is előkelő helyet foglaltak el a nem ajánlott könyvek sorában, de 2009-ben a Harry Potter regények közül egyik sem jutott be a tíz legkárosabbnak tartott közé.
A vámpírokról és kamaszkori szerelemről szőtt Alkonyat-regényeket főként szexuális tartalmuk és természetfölötti szereplőik miatt kifogásolta az ALA. A lista első helyét egyébként Lauren Myracle IM-regénysorozata foglalta el, mivel a könyvtárszövetség szerint a meztelenség bemutatása, a nyelvezet és a kábítószerekkel kapcsolatos tartalom miatt nem valók gyerekek kezébe. Az And Tango Makes Three, ami egy éve még a toplistát vezette, most a második lett. Peter Parnell és Justin Richardson könyve két fiúpingvinről szól, akik "örökbe fogadnak" egy kispingvint.
A tiltott könyvek között a harmadikként emelték ki Stephen Chobosky The Perks of Being a Wallflower című művét merőben családellenes tartalma, a kábítószerek, az öngyilkosság és a homoszexualitás ábrázolása miatt. Az ALA listáján rendre szerepel még J. D. Salinger Zabhegyező vagy Harper Lee Ne bántsátok a feketerigót! című regénye is.
A tilalmi listára, amely a szülőket és oktatókat inti óvatosságra, 2009-ben 460 kötet került fel. Ez az előző évhez képest több mint ötven könyvvel kevesebb, az összehasonlításból pedig kitűnik, hogy 81 könyv kikerült a kerülendők közül. A könyvtárszövetség számára az iskolák vagy könyvtárak írásban juttathatják el egy-egy könyvvel kapcsolatban felmerült kifogásukat. A tiltólistára a elsősorban a szexualitás bemutatása, durva nyelvezet vagy nem kiskorúaknak való tartalom miatt kerülnek fel a könyvek.