2010. március. 13. 13:00 Utolsó frissítés: 2010. március. 16. 10:57 Kult

Új igazgató a bécsi Opera élén

Az 54 esztendős francia Dominique Meyer váltja június végén a bécsi Staatsopert 18 éven át igazgató Ioan Holendert, és utána az új főzeneigazgatóval, az osztrák Franz Welser-Möst karmesterrel együtt vezeti majd a zenés színházat. Az osztrák Die Presse című napilap interjút jelentetett meg az új igazgatóval, amelyet a hvg.hu rövidítve közöl.

Dominique Meyer 1955-ben született Franciaországban, Elzász tartományban. Diplomata apa fiaként gyermekkorát Franciaországban és Németországban töltötte. Közgazdászként végzett, majd 1984-ben a francia kulturális minisztériumba került. 1986-ban már részt vett a komolyzenei életben, 1989-ben a párizsi operaház főigazgatója lett, majd 1994-ben a svájci Lausanne Opera főigazgatói székébe került. 1999 óta a Théatre des Champs-Élysées művészeti- és főigazgatója.

– Hogyan ítéli meg az opera műfaj jövőjét, különös tekintettel a bécsi operaházra?

Dominique Meyer: Úgy vélem, van érdeklődés az opera iránt, még a fiatalok körében is. Jóval több a közreműködő művész, mint korábban bármikor, és a zeneszerzők is újra felfedezték a műfajt. Rám azonban leginkább a technikai lehetőségek vannak nagy hatással. Hogy mi mindent lehet például a világítással, a fényekkel megvalósítani. Nemcsak az opera-, hanem a balettelőadásokra is gondolok. A balett amúgyis a szívem csücske. A következő szezon műsortervéről annyit máris elárulhatok, hogy több felújított darab is repertoáron lesz, ám időről-időre egy-egy barokkoperát is bemutatunk.

Dominique Meyer
www.resmusica.com

– Mit gondol a kortárs operákról? Lesz helyük a repertoárban?

D. M.: Születnek új darabok, amelyeknek fülbemászó a zenéje. A Staatsoperben azonban nincs helye ezeknek a műveknek.

– Ismer dühös dívákat, akik berontanak az igazgatói szobába, és ott folyamatosan panaszkodnak?

D. M.: Ez klisé. Nem tartok a haragos díváktól. Ilyen jelenetek csak a filmekben vannak, én még egyetlenegy művésszel sem vesztem soha össze.

– A gazdasági válság enyhülni látszik. De hamarosan jöhet a következő. Mit gondol erről Ön, mint végzett közgazdász? Elképzelhetőnek tartja, hogy elfogyjanak a tartalékaink?

D. M.: Ezt nem lehet előre megjósolni. A válságnak még bizonyára nincs vége, lehet rosszabb is a helyzet. Az államcsőd, mint ami most Görögországban van, engem az 1930-as évekre emlékeztet.

– Hogyan vélekedik a Salzburgi Ünnepi Játékokat sújtó botrányról, a minap feltárt szabálytalanságokról, arról, hogy az ügyészség csalás és hűtlen kezelés ügyében nyomoz? Korrupt volna a kultúra?

D. M.: Nem. Rendszeresen olvasom a lapokat, régóta dolgozom kulturális területen, de effélét még nem éltem meg. Még csak nem is hallottam ilyesmiről soha. Ezek az afférok szomorúak Salzburg számára.

 Lindner András