85 ládányi kincs került vissza Egyiptomba
Egyiptom nemrégiben mintegy 25 ezer régészeti tárgyat kapott vissza Nagy-Britanniától, némelyikük még az őskorból származik.
Faruk Hoszni egyiptomi kulturális miniszter közlése szerint a visszajuttatott leletek egy része szerdán érkezett meg egy repülőgép fedélzetén 85 ládába csomagolva. A régészeti tárgyak visszaszolgáltatását "hosszú tárgyalások" előzték meg a londoni egyetemmel - mondta el Záhi Havvász, az egyiptomi régészeti hivatal vezetője. Van köztük egy 200 ezer éves kőbalta, több cserépedény a Kr. előtti VII. évezredből, készítőik ujjlenyomataival. A tárgyak a predinasztikus Nagada kultúrának szentelt gyűjteménybe kerülnek. Ez a kultúra egy dél-egyiptomi faluról kapta a nevét, amely a világ egyik legősibb civilizációjának bölcsője. A visszakapott műtárgyakat a nyugat-egyiptomi Dahla oázisban épülő Ahmed Fahri múzeumban állítják majd ki - fűzte hozzá a hivatalvezető.
A mostaniakkal együtt Egyiptom összesen 31 ezer régiséget kapott vissza 2002 óta - jegyezte meg Havvász, aki a világban szétszórt egyiptomi műkincsek hazakerülését szorgalmazó kultúrpolitika motorja. Az ügy előmozdítására Egyiptom áprilisban nemzetközi konferenciát rendez a régészeti tárgyak visszaszolgáltatásáról, a rendezvényre mintegy 30 országot hívott meg. A külföldön kiállított legnagyobb egyiptomi régészeti gyűjteménye Nagy-Britanniának van, ott őrzik a híres rosette-i követ, egy ősi szöveget tartalmazó sötét gránitdarabot is, amelynek segítségével kutatók megfejtették a hieroglifák titkát.