2010. február. 23. 11:40 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 23. 12:17 Kult

Korán indul az aukciós szezon, bőséges a kínálat

Előre menekülnek az aukciós házak és az antikváriumok: idén minden eddiginél korábban, már februárban indul a hazai aukciós szezon.

A Pintér Galériának február 3-án már lezajlott az első kamaraárverése, a Fény Galéria csütörtökön tartja szezonnyitó aukcióját, az Arte Galéria és a Belvedere szombaton várja az érdeklődőket. Márciusban tovább élénkül a műkereskedelmi piac, a már említett szereplők ismétlései mellett a Képcsarnok és a Nagyházi Galéria is bejelentkezik. A korai aukciózáshoz csatlakozik a könyves szakma is, előbb, az Országház Antikvárium önálló, majd az antikkonyv.hu-val közös, március 5-i és 6-i árverésével, 21-én pedig a Laskai Osvát Antikvárium lép színre.

A Belvedere művészeti aukciói mellett műtárgyakkal, ezüstökkel, bútorokkal, szőnyegekkel bővíti palettáját. Így februárban is a bútoroké és a műtárgyaké a főszerep, a mindösszesen 134 tétel között milliós vagy azt közelítő kikiáltási árról induló 19. századi francia, angol, német bútorokkal. S még márciusban (13-án és 27-én) megrendezi a cég grafikai és művészeti nagy árverését is.

Szokatlanul sok, 232 tételt tartalmaz az Arte Galéria februári árverése, amelyen szerepelnek Szilágyi Sándornak, a Gresham-kör támogatójának híres gyűjteményéből származó grafikák, két Szőnyi István-tusrajz, egy Diener Dénes Rudolftól a gyűjtőnek ajánlott párizsi jelenet, egy Kernstok Károly-tusrajz, egy Medgyessy Ferenc-szoborterv és egy Elekfy Jenő-akvarell. Derkovits Gyula 1920-as, 12 lapos, teljes Pandamonium-mappájáért, amelyet az előlapon szignált a művész, 120 ezer forintot kérnek. Kondor Béla 11 fametszete, Hemingway Az öreg halász és a tenger című könyvéből (Helikon, 1965) viszont 5 ezer forintért megszerezhető, mivel jelzetlen, sokszorosított lapokról van szó.

Az Arte-aukció kiemelkedő darabjai között szerepel egy szignált Kondor-rézkarc is, amelyet az életmű-katalógus is számon tart. Két Bálint Endre-monotípia, két szignált Bortnyik Sándor-linómetszet és Gross Bettelheim Jolán szignált rézkarca is figyelmet érdemel. Az eredeti grafikák közül Czóbel Béla szénrajza, Domanovszky Endre akvarellje, Jaschik Álmos és Kádár Béla tusrajza hozhatja izgalomba a gyűjtőket.

Az először március végén aukciózó Nagyházi Galéria 19. és 20. századi festményekből, majd művészeti tárgyakból rendez árverést, míg az év folyamán további kilenc alkalommal visznek kalapács alá középkori, valamint 19-20. századi mesterek alkotásaiból, néprajzi tárgyakból, ezüstökből, ékszerekből álló kollekciókat. A Pintér Galéria is egész évre meghirdette aukcióit, minden hónap első szerdájára, májusban kétnapossá, decemberben három napossá bővítve. Áprilisban egymást érik a könyvárverések, a hónap közepére a Pastinszky Antikvárium, két nappal későbbre Szőnyi Antikváriuma, majd az Antiquarium Hungaricum és a Krisztina Antikvárium hirdette meg aukcióját, míg egy hónappal későbbre a Nyugat Antikvárium és a Központi Antikvárium foglalt időpontot. Májusra a Virág Judit Galéria, az Abigail, a BÁV és a Nagyházi Galéria ígér izgalmas árveréseket. És már most lehet tudni, hogy júniusban sem maradunk árverés nélkül: nyár elején a Pintér Galéria mellett az Arte is bejelentkezik.

 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.