2010. január. 07. 10:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 07. 10:25 Kult

Digitális galéria lopott műtárgyakról

"Művészeti portált" indít a cseh rendőrség, hogy elősegítse a lopott műtárgyak utáni nyomozást: a többnyelvű adatbázis digitális fotókat és szöveges leírást tartalmaz az eltűnt képekről, szobrokról és egyéb művészeti alkotásokról.

A nagyközönség a rendőrség honlapjáról juthat el a "digitális galériához." Egy illetékes elmondta, hogy csak a csehországi templomokból több százezer művészeti érték tűnt el 1989 óta. Viktor Cechnek, a rendőrség helyettes parancsnokának közlése szerint az adatbázis 19 ezer művészeti alkotás leírását és illusztrációját tartalmazza. Ezek között 176 megtalált tárgy is szerepel, amelynek viszont a tulajdonosát keresik. Több mint ezer ellopott cseh műalkotást az Interpol külföldön talált meg, majd juttatott vissza Csehországba.

A cseh rendőrség 2008-ban írt ki pályázatot az ellopott műalkotások internetes adatbázisának korszerűsítésére. Az új portálon a cseh mellett angol, német és orosz nyelvű leírás található a keresett képekről, szobrokról és művészeti kincsekről. Dolgoznak egy olyan program kifejlesztésén is, amely nem csak a cseh hálózaton, hanem az egész világhálón felismerhetővé tenné a rendőrség által keresett képeket vagy az azokhoz hasonló alkotásokat. A cseh rendőrség a norvég kulturális örökségi alaptól kapott támogatást az új portálhoz.

1989 óta az 5500 csehországi szakrális épület 90 százalékába törtek be, a cseh nemzeti örökség gótikus és reneszánsz anyagának mintegy fele, a barokk alkotások harmada tűnt el - tette közzé Vladimir Kelner, a prágai érsekség illetékese.

A rendőrség tájékoztatója szerint 2008-ban 39 művészeti galériába és régiségkereskedésbe törtek be, öt esetben volt eredményes a nyomozás.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.