2009. augusztus. 18. 11:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 18. 12:07 Kult

Nem mérgezés, hanem járvány ölte meg Mozartot

A New York Times azokat az új kutatásokat ismerteti, amelyek szerint Wolfgang Amadeus Mozartot egy járvány következtében fellépő baktérium-fertőzés ölte meg. A halotti bizonyítványán "láz és kiütés" szerepel, ami tünet, nem pedig betegség. Mégis, éppen ez keltett gyanút a kutatókban.

Minthogy a "celebritások" halála körül már a 18. században is keringtek sajtópletykák, a mindössze 35 éves Mozart 1791. decemberi 5-i halála után egy héttel feldobta egy berlini újság: a zeneszerzőzsenit megmérgezték.

Mozart Bécsből ment Prágába a halála előtti őszön, szeptemberben a Varázsfuvola befejezésén dolgozott, vezényelt a premieren, majd elutazott Badenbe. Itt felesége fürdőkúrát vett, ő pedig ismét dolgozott, a Rekviemet kezdte el írni; méghozzá nagy kedvvel, jó egészségben. Mígnem november 22-én, két nappal utolsó nyilvános szereplése után hirtelen betegségbe zuhant.

A mérgezés vagy megmérgezés csak az első volt az egyidejű feltételezések sorában - ismerteti a New York Times. A hozzá közel állók sem azonos módon emlékeztek. Sógornője szerint teste ijesztően megduzzadt, hirtelen magas láza lett. Később szifiliszre gyanakodtak, de felmerült sok más, gyorsabb lefolyású betegség is, sőt, egyesek szerint rosszul megfőzött disznóhús okozta mérgezésébe halt bele.

A The Annals of Internal Medicine című szaklap most streptococcus-baktériumfertőzésről ír, járványtani tapasztalatokra támaszkodva. A Mozart halálának időszakában keletkezett esetleírásokat és gyakori halálokokat vizsgálták, azon a földrajzi területen, amelyen a zeneszerző mozgott.

Bécsben rutinszerű és pontos volt a regisztrálás, de sokszor csak arra szorítkozott, amit a rokonok elmondtak az elhunyt korábbi állapotáról. A kutatók a Bécsben, 1791 végén és  1792 elején keletkezett adatokat vetették össze, méghozzá az előző évek azonos időszakainak feljegyzéseivel. 5011 halálesetet vizsgáltak, 18 éven felüli elhunytak eseteit.

Tuberkulózis, alultpláltság, ödéma, keringési zavarok szerepeltek a leggykoribb adatok között, de 1791-92 telén az ödéma nagyon gyakorinak bizonyult, ráadásul fiatalabb férfiak körében, s ez vetette fel valamiféle, Bécs városában terjengő, kisebb járvány lehetőségét. Ezt látszott erősíteni Mozart "levertsége" a gyors elhalálozás előtt, a fájdalmai és a kiütései is. A streptococcus-fertőzést az orovosok gyakran vesezavarok következményével hozzák összefüggésbe. Az orvosi lap szerint eddig ennyi tudható - de mégis ez a mostani diagnózis az eddigi legpontosabb, amely a zenetörténet talán legismertebb komponistájáról keletkezett.