Hét dolog, amit nem hagyhatsz ki a héten!
Brüno, az új botrányfilm? Balaton Sound: fejest a popba. David Byrne Budapesten. Korsunovas remek Shakespeare-változata Gyulán. A Suttogások, sikolyok újra a tévében. Véres esemény? - Monty Cantsin fellépése a Tűzraktérben. Ki van, kivel? Fabricius Anna kiállítása. Szépfalvi Ágnes új képei a Kiscelli romtemplom hűvösében. Legalább hét program egy hétre, a szerkesztők ajánlásával!
július 9. csütörtök
Blood on the dance floor
Istvan Kantor (Monty Cantsin):
Mantra-Tratata-Boom!Boom!Boom!
Monty Cantsin ellentmondásos művész. Zene, költészet, akció: a neoizmus, mint megalkuvásmentes újkeresés jegyében. Voltak véres akciói: vérrel készült képek, illetve múzeumokban összevérezett kincsek. Kanadában mégis kitüntették, mint az ország egyik első számú művészét. Budapesti fellépése fontos pillanat lehet.
Médiaperformansz a neoizmus alapítójától. A Kanadában élő Monty Cantsin (Kántor István) szóban forgó munkája a videó klipek populáris formáját vizsgálja egy kísérleti médiaperformansz kontextusán belül. Az elkülönített részekből álló produkció cselekmény alapú dramatizált dalok, mechanikus versek, látomásos spotok és hiperrealista művi tájak sorozatát vonultatja fel, amelyeket mantra ritmusok közjátéka szakít meg.
Bp., Tűzraktér
Július 10. péntek
Pálya, az autópálya
Kratfwerk a Balaton Sound fesztiválon
Minden idők legbizarrabb összművészeti vállalkozásának, a Krafwerk tevékenységének köszönhetően 1974-ben, Florian Schneider és Ralf Hütter irányításával a gépek vették át a hatalmat a kortárs popzenében. Ekkor jelent meg a Kraftwerk elektro forradalmának kiáltványa, az Autobahn című lemez. A többi történelem. Hosszú kihagyás után a Kraftwerk újra aktív. És nem nosztalgikus.
Az Autobahn, az M7-es levisz a déli partra, a Balaton Sound Fesztivál pedig méltó módon emlékezik meg a 35 éves elektro-forradalomról: Ralf Hütter vezetésével a 2004-es Tour De France turnét követően újra Magyarországra érkezik a világ első számú popreaktora, a német Kraftwerk zenekar.
22.00., Zamárdi
Alternatíva:
"Nem szabad szentimentálisnak lenni a halállal."
Suttogások, sikolyok (svéd film, 1972, r.: Ingmar Bergman)
"Az első kép mindig visszatért: a vörös szoba a fehérbe öltözött nőkkel...Három nő várja, hogy a negyedik meghaljon és felváltva virrasztják... Egy ember meghal, de mintegy félúton, akár egy rémálomban, megakad, nem tud egészen meghalni, és gyengédségért könyörög, és kegyelmet kér és szabadulást.
Van ott két másik ember, akiknek a cselekedetei és gondolatai kapcsolatban vannak a halottal... és van egy harmadik, aki megváltja kínjaitól azzal, hogy elkíséri útján, hogy nyugalomba ringatja. Nem szabad szentimentálisnak lenni a halállal. Meg kell mutatni milyen. Le kell leplezni rútságát, és meg kell adni neki igazi hangját és erejét."
(Ingmar Bergman)
21.05, Duna II. Autonomia
Júlus 11. szombat
A világ Gyulán
Rómeó és Júlia
Oskaras Korsunovas Shakespeare adaptációja ( a Belgrádi Nemzetközi Színházi Fesztivál Grand Prix nyertese 2004-ben) mozgalmas és színes, hemzseg a vizuális metaforáktól: a Montague és Capulet család viszályát rivális pizzériákba helyezi a litván rendező. Korsunovas világhírű, s igazi fegyvertény, hogy a gyulai Shakespeare Fesztivál most elhozza művét Magyarországra.
Gyula, Várszínház - Shakespeare Fesztivál
Július 12. vasárnap
Jelenetek el nem készült filmekből
Szépfalvi Ágnes: Préda
Fülledt napok, hűvös képtár Óbudán, a hegyen lévő romtemplomban. Szépfalvi Ágnes finom, időtlen filmeket felidéző munkái a Kiscelli Múzeumban.
Bp., Fővárosi Képtár - Kiscelli Múzeum
Július 13. hétfő
Nem leszek a Borat-od!
Brüno (amerikai film, 2009., r.: Larry Charles)
Ez egy igazi hétfői film. Hétfőn nincs buli, már nincs Balaton Sound, nincs semmi, de túl kell élni valahogy a hetet. A hét premierje muníciót ad hozzá! No meg újabb botrányokhoz?
Ugyanis Borat, Ali G., azaz Sacha Baron Cohen újra a filmvásznon. Az amerikaiakat különösen előszeretettel megbotránkoztató színész ezúttal Brünot, egy osztrák homoszexuális divatmániás riportert alakít, aki célba veszi Amerikát, hogy ismét bolondot csináljon mindenkiből, aki az útjába kerül. Sokkoló jelenetek, hihetetlen viccek jellemzik a filmet, Sacha Baron Cohen-től már jól megszokott módon. Aki szerette Boratot és Ali G-t és kíváncsi, hogyan reagálnak a filmforgatásról és a kitalált karakterről mit sem sejtő járókelők és riportalanyok, az ne hagyja ki. Véleményes.
július 14. kedd
Ki van kivel?
Fabricius Anna: 'A' csoport
A választás, kijelölés önkényessége mindeközben reflektál arra a (már említett) jelenségre, hogy az osztályok,a vallás metaelbeszélései, amelyekre a korábbi élettörténetek épültek, elveszítették kötelező érvényüket, miáltal az egyéni identitás kialakítása iránt mind a kényszer mind a játéktér megnövekedett.” (Csatlós Judit)
Bp. Ráday Galéria
július 15. szerda
Start making sense
David Byrne: Songs of David Byrne and Brian Eno
Byrne megkérdőjelezhetetlenül a világ aktuális zenei irányzatainak egyik meghatározó alkotója immár bő harminc éve. A skót-amerikai zenész és művész leginkább a Talking Heads, a legnagyobb hatású amerikai new wave zenekar alapítójaként (az ő híres koncertfilmjük volt a Stop Making Sense), a zenekar dalszerzőjeként és frontembereként lett ismert 1974 és 1991 között.
Legújabb koncertsorozatának az előzménye, hogy Byrne és Eno 2008-ban ismét összeálltak, hogy megalkossák kiváló Everything That Happens Will Happen Today című lemezük anyagát, melynek élőben való előadásához Byrne egy kiváló zenekart is összehozott. Ennek a világkörüli turnénak a keretében jön el hozzánk előadni a Songs of David Byrne and Brian Eno című műsorát. Kihagyhatatlan.
Bp., Millenáris Teátrum