2009. május. 21. 12:28 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 21. 12:32 Kult

Csernus Tibor hagyatéka a Kogarthoz került

Magyarországra került Csernus Tibor festőművész hagyatéka: a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány a 2007-ben Párizsban elhunyt művész örökösétől megvásárolta alkotásait, és megkapta ajándékba műtermének berendezési tárgyait, amelyekből őszre emlékszobát hoznak létre a Kogart Ház szomszédságában.

Csernus Tibornak több mint fél évszázados életműve nemcsak a magyar képzőművészetben tölt be meghatározó szerepet, hanem az egyetemes festészet történetének is szerves részét képezi. Már fiatal korában, Magyarországon külön iskola alakult ki körülötte, Párizsban pedig olyan új festői világot alakított ki, amely Európában és a tengerentúlon egyaránt egyedülálló - hangsúlyozza az alapítványi közlemény.

A Kossuth- és Munkácsy-díjjal is kitüntetett művész 1964-től egészen 80 éves korában bekövetkezett haláláig a francia fővárosban alkotott. Onnan hozta haza hagyatékát - mintegy 60 festményt, csaknem 300 akvarellt, pasztellt és szénrajzot, 600 könyvillusztrációt, valamint alkotói folyamatát hűen illusztráló skiccek garmadáját - a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány. Közlésük szerint az anyag különös jelentőségét az adja, hogy az életmű olyan szegmenseit segít feldolgozni és bemutatni - például Csernus könyvillusztrációs tevékenységét és grafikai munkáit -, amelyekkel a kutatás eddig nem foglalkozott.

Ezeket az alkotásokat az alapítvány megvásárolta a művész örökösétől vállalva, hogy az anyagot legkésőbb 2011. december 31-ig feldolgozza, katalogizálja, a kutatók számára hozzáférhetővé teszi, és válogatott darabjait egy nagyszabású kiállításon a Kogart Házban bemutatja. Az olajfestmények közül a legfontosabbak bekerülnek az alapítvány gyűjteményébe, a többi 2011. december 31. után értékesíthető. A szerződés értelmében a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány vállalta az örökös képviseletét is a szerzői jogok magyarországi érvényesítése tekintetében, vagyis az alapítvány felügyeli az örököst illető járandóságok beszedését.

A párizsi műterem berendezési tárgyainak nagy része is az alapítványhoz került. A festőállványt, asztalokat, kanapét, grafikatároló szekrényeket, diavetítőket, több doboznyi - műveiről és modelljeiről készült - diát, a gurulós széket, amelyen az utolsó időszakban dolgozott, a botra erősített ecseteket, gipszszobrokat, hamutartókat, dísztárgyakat, leveleket, cd-ket, kazettákat, amiket hallgatott, az általa illusztrált, Franciaországban megjelent könyveket, katalógusokat, újságokat, cikkeket, videókazettákat Csernus Tibor örököse az alapítványnak adományozta azzal a feltétellel, hogy létrehoznak egy a párizsi műterem hangulatát idéző állandó emlékszobát.

Az emlékszobát a tervek szerint szeptember végén nyitják meg az alapítvány egyik épületében, az Andrássy út 108-ban, és ezzel párhuzamosan egy nagyszabású kiállítást rendeznek a Kogart Házban Csernus Tibor legjelentősebb magángyűjtője, Hubertus von Sulkowski gyűjteményéből.

A hagyatéki anyag feldolgozása után, 2011-ben az emlékszoba mellett létrehoznak egy kutatószobát is, és 2011 végére készül el a hagyaték válogatott darabjait bemutató kiállítás a Kogart Házban.

A művész mintegy 40 jelentős műve évek óta az alapítvány tulajdonában van, s legjelentősebb életmű-kiállítását is a Kogart Házban rendezték 2006-ban, akkor három emeleten a mester 87 munkája volt látható - emlékeztet az alapítvány közleménye.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.