Sziget & Tsai: hol lépnek fel a legnagyobbak?
Már kelet-európaiak is szerepelnek a legjelentősebb nyári popfesztiválok között, de a legfelkapottabb zenekarokat még mindig inkább a kontinens nyugati felén lehet elcsípni.
A budapesti Sziget, a belgrádi Exit és a lengyelországi Gdyniában megrendezett Open'er - a bulihelyeket tallózó nyugati internetes portálok szerint ezek a legkomolyabb kelet-európai fesztiválok. Bár a rendszerváltás előtt még se hírük, se hamvuk nem volt, immár a teljes európai színtér krémjébe is beletartoznak. A hármak kínálatában a Nyugaton szintén az élvonalba sorolt zenekarok is feltűnnek. Az amerikai R.E.M. például nemcsak a belga Rock Werchteren, hanem a Szigeten is fellép, a brit Editors a vasárnap véget ért, hollandiai PinkPop után az Open'erre is ellátogat, a svéd The Hives pedig egy svájci és egy francia fellépés között tesz kitérőt az Exitre.
A budapesti Sziget. Az európai színtér krémjében © Stiller Ákos |
Az idei fesztiválidényre az újonnan összeállt legendák feltűnése jellemző: a kilencvenes évek kiemelkedő brit csapata, a The Verve 1999-ben, a forradalmi szövegeiről ismert kaliforniai Rage Against the Machine egy évvel később jelentette be a feloszlását, majd tavaly mégis újjáalakultak, az idén pedig már láthatóak is például a brit Glastonburyn, illetve az e hét végi, német Rock Am Ringen. Az effajta zenekarok a legtöbb kelet-európai fesztiválnak túl drágák. Igaz, az Exit tavaly a bennfentesek által a 200-300 ezer dolláros tarifakategóriába sorolt amerikai rockegyüttest, a Red Hot Chili Pepperst is vendégül látta - meg is nyerte a legjobb európai fesztiválnak járó Yourope Díjat a UK Festival Awards 2007 gáláján. A belgrádi rendezvény idei programjába azonban nem került ilyen magasan jegyzett sztárzenekar (a vezető csapatok közt felbukkanó Manu Chao, a Juliette and The Licks vagy a Gogol Bordello a tavalyi Sziget-program húzónevei voltak).
A fő kelet-közép-európai fesztiválok, amelyek árai megközelítik a kontinens átlagát (lásd ábránkat), leginkább változatosságukkal kárpótolhatják látogatóikat a szupersztárok elmaradásáért. A sokszínűség - amely a fellépők nemzetiségében és a zenei stílusokban is megmutatkozik - ráadásul nem is csak az említett három óriás sajátja. A szlovákiai Trencsénben július 18-19-ére tervezett Pohoda fesztiválon például a közel harminc szlovák zenekar mellett japán dobegyüttes és afrikai törzsi nyelven éneklő, Maliból érkező csapat is játszik. De - a Szlovák Nemzeti Színház és a londoni Royal Choral Society komolyzenei koncertje mellett - látható lesz a jamaicai "Tosh meets Marley" produkció is, amelyben a legendás Bob Marley és egykori alkotótársa, Peter Tosh dalait a két reggae-sztár hajdani zenésztársai játsszák el. A július elején esedékes pöstyéni rivális Hodokvasra - amelynek a Pohodához vagy a cseh Hradec Královében tartott Rock for People-höz hasonlóan egy reptér ad otthont - a szervezők a nyugati trendnek megfelelően inkább nagynevű (főként amerikai és brit) zenekarokat hívtak. Itt is fellép például a Sex Pistols, a latin-amerikai zenészekből álló kaliforniai hiphopbanda, a Cypress Hill és az I Am X, vagyis az erotikus témájú dalszövegeiről ismert angol énekes, Chris Corner. A tizenkettedik Rock For People húzózenekarai a slágerlistákat vezető angol indie-banda, a Kaiser Chiefs, az elektronikus zenét játszó brit popzenei együttes, a Massive Attack és a soproni Volt fesztiválon is fellépő kaliforniai The Offspring. A külföldről érkezett együttesek száma itt is széles: Ukrajnától Mexikóig terjed.
A régiós happeningek különösen a skandináv fesztiválokhoz képest változatosak. Ez utóbbiak ugyanis - az európai megarendezvények közt számon tartott dán Roskildét leszámítva - jellemzően egyféle zenei stílust képviselnek (elsősorban rock-metált), és szinte kizárólag hazai zenekarokat vonultatnak fel, egy-egy külföldi sztárcsapattal megspékelve a programot. Igaz persze, hogy a finn zenekarok egy részét nemzetközileg is jegyzik, például a love-metált játszó - Magyarországon is többször fellépett - HIM-et vagy a 2007-ben énekesnőt cserélt metálos Nightwisht. A skandináv rendezvények árai mindenesetre borsosak: a háromnapos finn Ruisrockra - ahol kilencven százalékban helyi csapatok láthatók - a nagy nemzetközi fesztiválokra jellemző 100 euróért válthatunk jegyet, míg a hasonló együttesmixet kínáló, négynapos norvég Quart fesztivál tarifája 1750 korona, vagyis több mint 200 euró.
Egyébként Kelet-Európában is van már "skandináv típusú" fesztivál, ráadásul ingyenes: az észtországi Tallinnban július elején a tizenötödik alkalommal rendezik meg az Öllesummert. A tucatnyi színpadon több mint száz együttes lép fel, ám közülük mindössze kettő jön a határon túlról: az orosz Zveri és a brit indie-rock banda, a Franz Ferdinand. Minthogy a rendezvény sörfesztiválból nőtte ki magát, a keserű nedűből sokkal több a külföldi, mint zenekarból: a résztvevők a világszerte csapolt sörök közül állítólag több mint százfélét kóstolhatnak meg.
DEUTSCHLANDER EDIT, SCHWEITZER ANDRÁS