2008. november. 03. 19:40 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 03. 19:41 Kult

Elhunyt Yma Súmac, az ötoktávos énekesnő

Rákbetegségben elhunyt Yma Súmac. A világhírű, perui származású szopránénekesnőt 86 éves korában szombaton érte a halál Los Angelesben érte - adta hírül hétfőn az énekesnő honlapja. Ismeretlen helyen, szűk családi körben helyezik örök nyugalomra.

© ymasumac.com
Az öt oktáv hangterjedelmű Yma Súmac származását épp annyi titok vette körül, mint életkorát; az utolsó inka, Atahualpa leszármazottjaként, a Nap papnőjeként reklámozták. Egyes közlemények szerint a perui Cajamarca tartományban született, más elbeszélések szerint Brooklynban spanyol apa és indián anya gyermekeként látta meg a napvilágot Zoila Augusta Emperatriz Chavarri del Castillóként. Életrajzi regényeiben több születési dátum is megjelent 1921 és 1929 között, a legvalószínűbb, hogy 1922. szeptember 10-án született. 
    
Anyai ágról örökölte a kecsua identitást, az ezen a nyelven "szép virág" vagy "szép lány" jelentette kifejezést, az Yma Súmacot választották művésznevéül, amikor 1950-ben a Capitol lemezcég szerződtette. 
    
A fiatalon egzotikus szépségű énekesnő filmekben is játszott, vele forgatták Az inkák titkát, de fellépett musicalekben is a Broadwayn. A hangja lenyűgöző volt, mélyen zúgott, mint az orgona alsó regisztere és éteri magasságokba volt képes emelkedni. Egyesek szerint öt illetve hat oktávnyi volt a hangterjedelme, mások vitatják ezt és csak négyet ismernek el. 
    
Már 1943-ban legalább 20 lemezt készített Argentínában perui népdalokból. 1946-tól élt az Egyesült Államokban, ahol 9 albumot készített perui és dél-amerikai népdalokból, utolsó előtti albumát azonban rockszámok alkották. A gyorsan ragyogó sztárrá és gazdaggá váló Yma Sumac magánélete és üzleti ügyei azonban kudarcokkal végződtek. A hatvanas években öt éven át járta a világot, fellépett Európa számos országában, a Szovjetunió 40 városában, Ázsiában, majd Latin-Amerikában is.
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.