A kutya nincs elásva: programajánló
Ismét Mahler-ünnep Budapesten. Kutyául: Snoop Dogg a Sportarénában. Alexander Balanescu a Magony zenekar vendégeként Újbudán. Újjáéledt hagyomány: Debreceni Jazznapok. Most kezdődik a tánc : tízéves a Trafó. Mi van, ha minden rendben? Jelenetek két házasságból; dán-svéd film a mozikban. Te és a Flickr: Személyes tér; kiállítás a KÉK-ben. Kulturális ajánlatok szerdától szerdáig.
Kutyául
Snoop Dogg
Snoop Dogg © Showtime |
Ifj. Calvin Cordozar Broadus 1971. október 20-án látta meg a napvilágot a kaliforniai Long Beachben. 1996-ban vette fel a Snoop Dogg becenevet, édesanyja gyerekként Snoopynak gúnyolta öltözködése miatt. A rapper első albuma 1993-ban jelent meg Doggystyle címmel, de az igazi áttörést a 90-es évek végén kiadott lemezei jelentették. Eddig több mint 18,5 millió albumát adták el az Egyesült Államokban.
Dr. Dre kezdett vele dolgozni a Deep Cover című film betétdalán. Közreműködött Dre debütáló albumán a The Chronic-on, a Tha Dogg Pound többi tagjával együtt. 1993 augusztusában első albuma, a Doggystyle felvétele közben letartóztatták egy rivális banda tagjának a meggyilkolásáért, de végül felmentették önvédelemre hivatkozva.
Második albuma, a Tha Doggfather 1996 novemberében jelent meg. Ekkor már sokasodtak a problémák a Snoop-lemezeket gondozó Death Row kiadó körül. A gangsta rap népszerűsége csökkent, Tupac meghalt, Suge Knightot zsarolással vádolták, Dre pedig már korábban elhagyta a kiadót.
1998-ban a Master P tulajdonában lévő No Limit kiadóhoz szerződött. Ekkor rövidítette nevét Snoop Dogg-ra. További albumok: Da Game Is to Be Sold Not to Be Told, No Limit Top Dogg. 2002-ben kezdett együttműködni a Neptunes-al. Bejelentette, hogy felhagy az ivással és a drogokkal. Ez évben megjelent a Paid tha Cost to Be da Bo$$ című lemeze.
Dolgozott, közreműködött számos kolléga albumán, majd eljött 2008 és egy új lemez. Ego Trippin. Világos beszéd, nem?
szept. 10. Bp. Sportaréna
Jöjjön ki Újbudára...
Alexander Balanescu + Magony
az Újbuda Jazzfesztiválon
Alexander Balanescu |
A régóta kiváló MU Színházban többek között most fellép Alexander Balanescu, Zbigniew Namyslowski, a 2/3 100nka - Adam Stodolski, Przemek Borowiecki Lengyelországból a zentai Mezei Szilárddal, az A38 Hajón pedig a new york-i avantgárd színtér néhány kiemelkedő alakja, Matthew Shipp, a Roy Campbell-Joe McPhee Quartet lép fel.
Hazai mezőny is lesz, a Barabás Lőrinc Eklektric az A38 Hajón, a MU Színházban a Dresch Quartet, Benkő-Grencsó-Lőrinszky Trio, a Magony Zenekar, a Fonóban az Ektar, a Samsara és sokan mások.
Balanescu nálunk (is) legenda. A Magony zenekar vendége lesz; a zenekart 2001-ben hozta létre Kovács Ferenc, szólólemezének élő előadására. Az azóta kiadott felvételek széles skáláját mutatják a kompozíciós, műfaji és hangszeres megoldások sokoldalú-ságának. A zenei stílust leginkább az "improvizatív kortárs parasztzene" kifejezés közelíti meg.
A román születésű Alexander Balanescu korunk egyik legizgalmasabb hegedűművésze, gazdag képzeletvilágú zenész, és egyben termékeny zeneszerző. Repertoárja kortárs és új zenére épül, tekintetével mindig a jövőt fürkészi. Pályafutása alatt együtt dolgozott többek között Michael Nymannal, John Lurie-val, David Byrne-nel, Carla Bley-jel, Rabih Abou Khalillal.
Részletes program itt!
szept. 4.; Bp
Egy hagyomány újra él
Debreceni Jazznapok
Bontovics Kati © Kassay Róbert-Hagyma Produkció |
Ma nehezebb nagyot dobni, több pénz is kell hozzá de a felhozatal még ma sem gyenge! Közép-Kelet Európa egyik legnagyobb jazzfesztiválján a külföldi sztárokat felvonultató koncertek sorozata mellett, hazai ismert zenészek és énekesek is fellépnek.
Soroljuk a neveket és országokat? Jó. Ágoston Kvartett, Harcsa Veronika Kvartett, Rosario Giuliani Quintet(ITA), Tzumo Electronic Dreams, Trans Balkan Collective, Bontovics Kati Group, Tony Lakatos Quintet (HUN-GER), Ohad Talmor - Steve Swallow - Adam Nussbaum Trio (USA), James Carter Organ Trio (USA), Debrecen Dixieland Jazz Band,
Jazz Steps...és még sokan mások.
Részletesen a programról és a helyszínekről itt!
szept. 4-7; Debrecen
Amit tudni szeretnél a zeneszerzőről
Mahler-ünnep a MÜPA-ban
Matthias Goerne © MÜPA |
A Budapesti Fesztiválzenekar, a Művészetek Palotája, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Rádió és a Magyar Gustav Mahler Társaság összefogott hát.
A fesztivál rezidens zenekara, a Budapesti Fesztiválzenekar Fischer Iván vezényletével három alkalommal lép fel: 6-án és 7-én a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Mahler monumentális 3.szimfóniája hangzik el az MR Énekkar és Gyermekkar, valamint Birgit Remmert (mezzo) közreműködésével, míg szeptember 10-én a zeneszerző egy másik remekműve, a Dal a Földről hallható Christianne Stotijn (mezzo) és Robert-Dean-Smith (tenor) szólójával.
Új magyar zene is van a programban: Csemiczky Miklóstól és Dubrovay Lászlótól új művei a szeptembert 6-i és 7-i koncertek első részében hangzanak el.
A Mahler-ünnep céljai között szerepel, hogy rendszeresen fellépjenek Budapesten Mahler műveinek legkiemelkedőbb külföldi interpretátorai. Idén a német Matthias Goerne ad dalestet. A szeptember 11-i, a Fesztivál Színházban rendezendő koncert műsorán három dalciklus szerepel: Sosztakovics Michelangelo-versekre komponált szvitje, Beethoven C.F. Gellert verseire írott sorozata (op.48) és Mahler Gyermekgyászdalai.
Szeptember 9-én délután jeles Mahler-kutatók részvételével tudományos szimpózium lesz a MÜPA-ban.
szept 6-11 p. MÜPA
Mi van, amikor minden rendben?
Jelenetek két házasságból
© Cirkofilm |
Hasonlóan alakult az élete Susanna legjobb barátnőjének Ann-nek és férjének Ulf-nak, akik szintén nemsokára ünneplik a huszadik házassági évfordulójukat.
Egy este amikor a két pár együtt vacsorázik, Susanna egy házasságtörő kollégájáról mesél. A történet erős reakciókat vált ki és megbolygatja a párok életét és felborítja a házasságukat.
Himlens hjärta (Heaven's Heart); svéd-dán film, 2008; r.: Simon Staho
Most kezdődik a tánc
Tízéves a Trafó
© Trafó |
Az ünneplés során kilépnek az épületből, de nem hagyományos módon: színházi-, táncszínházi előadást vagy azok egyes részleteit fogják átvinni, átemelni nem-színházi környezetbe!
A helyszínt – közteret, parkot, utcát, (rom)kocsmát, kávéházat, buszmegállót - kiindulópontként kezelve felhasználják az egyes helyek tulajdonságait, lehetőségeit, hogy megmutassuk magunkat és a szemléletet, amit képviselünk.
Ezek az akciók nemcsak ahhoz járulnak hozzá, hogy a közönség sokkal intenzívebb, élményszerűbb és merőben újszerű élményhez jusson, hanem ahhoz is, hogy a városról alkotott kép új színekkel, mozdulatokkal és hangokkal gazdagodjon.
Ferenciek tere, Nyugati tér, Ferenc körúti metróaluljáró, Ráday utca, Ferenc tér, Corvintető, Gödör - ide települnek a programok.
Olyan akciókra és performanszokra kerül sor, amelyek megmozgatják a teret, átértelmezik az ismert helyszíneket. Így többek között belefuthatunk a Tünet Együttes, a Café de la Danse, a Budapest Tánciskola, a Co.ffein projects, az Agostones és az Élőkép Társulat előadásaiba.
Szeptember 5-én pedig évadnyitó, a megújult Trafóban!
Többek között: Budbudas koncert; Hommage à Sun Ra. The Qualitons, a retróhullám lovagjai, Szögtől függő - Videó-installáció forgó képernyővel, tánccal és néma színjátékkal.
Részletes program itt!
Mit teszel föl magardól?
Személyes tér
Erin Jane Nelson (USA) © Photolumen |
Az internet hatalmas, beláthatatlan közterébe ékelődő apró, saját univerzumok világát tárja fel a Személyes tér című új kiállításuk, összekapcsolva virtuális és a valós kiállító tereket. Fotósorozatok az internetről, valós térben. Válogatás önmaguknak a Flickr képfeltöltő oldalon megmutatkozási lehetőséget kereső fiatal fotósok képeiből.
Az alkotók a maguk körül megjelenített fiktív tereken és a hozzájuk kötődő eseményeken keresztül belső világuk intimitását tárják elénk, egyfajta öndefiníciós folyamatként. A kiállítás külső helyszíne – ami Pesten egy elhagyott irodaépület (a KÉK Szervita téri központja), Miskolcon pedig egy lakás terének belső világa – többszörös áttételen keresztül segít a képeknek kilépni saját virtuális mivoltukból.
szept.4-től okt.5-ig; Bp. KÉK