Zsidó fesztivál nem csak zsidóknak
A Kapolcs melletti Monostorapátiban Sátoros Ünnep néven zsidó kulturális fesztivált szerveznek július 26. és augusztus 2. között. A fesztiválról kérdeztük a rendezvény egyik spiritusz rektorát, Schönberger Ádám programigazgatót.
Schönberger Ádám |
A programigazgató úgy fogalmazott: bár eredetileg a fesztivált ingyenesnek szánták, kénytelenek ezerforintos napi-, illetve hatezer forintos hetijegyet szedni – az utóbbi a nyolcnapos fesztivál egészére érvényes. A szervezők lényegében önkéntesekké válásának és a redukált fellépti díjaknak köszönhetően erősen lecsökkentett kiadások mintegy hatmillió forintra rúgnak. Összehasonlításul: a teljesen fapados Kapolcsi Bűvészeti Napok kiadásai ennek tízszeresét teszik ki. A bevételeket Schönberger még nem tudja megbecsülni: „Azon múlik, hogy hány ember jön, az meg például attól, hogy milyen idő lesz. Az Örökkévaló kezében vagyunk.”
Ha nullszaldóra kijönnek, az már nem rossz, „nyereségesek egyszerűen nem tudunk lenni” – mondja. Akik részt vesznek a műhelymunkák valamelyikében, azok ingyen lehetnek ott, mert produkciókat és művészeti projekteket hoznak létre. A szervezők szeretnék ezzel az embereket arra ösztönözni, hogy „ne csak szimpla nézőként legyenek a fesztiválon, hanem beszéljenek egymással, ismerjék meg egymást”.
Állami támogatást nem kapnak, a hatmillió forintot alapítványoktól és magánszemélyektől kalapozták össze. A Mazsihisztől és Mazsöktől szintén nem kaptak, igaz, nem is kértek semmit, mert ez egy „független zsidó rendezvény”. Ugyancsak távol tartják a nagy cégeket. „A fesztivál mentes lesz a kereskedelmi megjelenésektől. Szeretnénk, hogy a közönség a zenekarokra, a színházakra, a vitákra meg egymásra figyeljen és ne valamelyik cég reklámajándékaira”.
A Marom programigazgatója rámutatott: lesznek szekuláris és vallásos programok is. „Semmi értelme nincs egy befelé forduló programot szervezni, próbáltuk a lehető legnyitottabb fesztivált létrehozni” – fogalmazott. „Lesznek Európából – azon belül Magyarországról is – olyan zenekarok, amelyek teljesen új értelmezését adják a zsidó zenének és kultúrának: egy új generáció új értelmezését. Szeretnénk megmutatni, hogy milyen az, amikor a magyarországi zsidó kultúra nem egy ötvenéves operett-énekesnő előadásában jelenik meg” – tette hozzá a 28 éves Schönberger. Arra nem tudott egyértelműen válaszolni, hogy milyen közönségre számít a Sátoros Ünnepen, de úgy véli: nem föltétlenül csak fiatal pesti értelmiségiek alkotják a résztvevők gerincét. „Szeretnénk megmutatni, hogy a zsidó, a magyar vagy akár az európai kultúra egymásból építkezik, együtt keresi az utat” – tette hozzá.
Szegő Péter