2008. május. 14. 11:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 14:29 Kult

Gyújts fényt!

Shine A Light! Scorsese Stones-filmje a magyar mozikban. A hölgy egy kissé bogaras: Kylie Minogue a Sportarénában. Sőt, inkább vigadjunk: a Klezmatics a Millenárison. Tünet Együttes: Te szemét! – nagytakarítás a Moszkva téren. Mozgás! Pete Tong, a BBC dj-je a Deák téri metróban. Bahrtalo! (Jó szerencsét!) - új magyar film a mozikban. Zajterápia: Kim Cascone hangperformansza a KIBU-ban. Kóda: a Pannon Filharmonikusok sorozatzárója a MÜPA-ban. Programok egy hétre a hvg.hu-tól!

Gördülő kövön nem nő moha
Shine A Light!


© mokep.hu
Scorsese rengetegszer használt Stones-dalokat a filmjeiben. Most eljött az idő, hogy megmutassa, neki mit jelent a Stones. Milyennek látja ezt a csapatnyi örgembert, akikben még mindig annyi energia van, mintha első koncertjüket adnák; 1962-ben, abban a bizonyos jazzklubban, Ealingben.
 
Változnak az idők. A dal - tudjuk - ugyanaz marad. 2006 őszén a Rolling Stones stadionturnéja közben időt szakított arra, hogy barátaival a legendás New York-i Beacon Színházban olyan számokat játsszanak, amelyeket élőben korábban soha. Az Oscar-díjas Martin Scorsese ott volt, hogy megragadja az élményt.

A különleges vendégszereplőkkel - Jack White a White Stripes együttesből, Christina Aguilera és Buddy Guy - megtartott két koncert (2006. október 29. és november 1.) adja a film alapját. A filmben ritkán látható archív felvételetek mellett színpad mögött készült felvételek és interjúk is láthatók. Az átfogó filmanyaggal és a jelenetek közvetlenségével Scorsese különleges zenés filmet készített, mely a nézőknek soha nem látott helyzetben mutatja be a Rolling Stones-t a színpadon és a színpad mögött.

Amerikai doku-koncertfilm, 2007., r.: Martin Scorsese

Cigányút
Bahrtalo! (Jó szerencsét!)

A film neorealista komédiának nevezhető dokumentum-játékfilmes road movie, melyben a két főszereplő elindul szerencsét próbálni, ám a balszerencse árnyékként követi őket magyarországi, ausztriai, egyiptomi és romániai kalandjaik során. A film címének jelentése Lali, a film egyik főszereplőjének anyanyelvén: "Jó szerencsét!", ami a Gábor cigányok bevett köszönési formája. A filmbeli történet elején Lali (erdélyi Gábor cigány) és Lóri (erdélyi magyar), anyagi gondokkal küzdenek, ezért elhatározzák, hogy a magyarországi lomtalanítóktól okulva átmennek Ausztriába üzletelni.

magyar film; 2008, r.: Lakatos Róbert



A hölgy egy kissé bogaras
Kylie Minogue Pesten

© livenation.hu
A plakátok és promóanyagok a nyolcvanas évek new wave-jére hajaznak, pedig a hölgy akkor még nem volt sehol. Hanem pár évvel később előtört az ausztrál slágeriparosok, Stock, Aitken és Waterman istállójából az emlékezetes (khöm) Locomotion-nel. Ki mondta volna meg akkor, hogy mi lesz Kylie Minogue-ból? Persze a Like A Virgin-nél se gondoltuk volna, hogy egy alakváltó popistennőt látunk, amikor Madonnát. Nos, Kylie keményen végigjárta a showbiz lépcsőfokait és közben megtanult önmaga lenni. Már nem kellettek slágeriparosok mellé, Nick Cave, a pop-ikonográfia, a cybervilág; szinte minden és mindenki hatott rá, míg az lett, aki. 2000 nagy váltás: dance dívaként lép elő, tudatos produkcióval, jobbnál jobb videókkal. Ki emlékszik már a nyolcvanas évekre? Már csak a plakát hozza a kort.

A 2008-as Kylie-turné alapját az éppen ezen a héten megjelenő X című albuma adja, és a show, amellyel turnézik, merőben különbözik minden eddigi  Kylie-akciótól. Saját kreatív csapata így jellemzi a show-t: "friss, üde, újdonságokkal teli". Jó, mindenki ezt mondja, de itt tényleg egy nagy visszatérés tanúi lehetünk. A színpadi megjelenés fantasztikus elegye Kylie színpadi karizmájának, kreativitásának és a 21. századi technikai megoldásoknak.
 
Május 15; Bp., Sportaréna


Klezmatics, Tünet Együttes, Tong (Oldaltörés)



Sőt, inkább vígadjunk!
The Klezmatics, Millenáris

© Joshua Kessler
A Grammy-díjas Klezmatics együttes a világ talán leghíresebb klezmerzenekara. 1986-ban robbantak ki a New York East Village-ből, újraélesztve az új század számára azt a zenét, amely a kelet-európai zsidó hagyományban és szellemiségben gyökerezik.

Húszéves működésük alatt kilenc lemezt adtak ki vad, spirituális, provokatív, elmélkedő és extatikusan táncolható zenével, amely örökre újraértelmezte a műfajt, és túlmutatott a hagyományos besorolásokon. Felhasználnak megannyi eklektikus zenei elemet, arab, afrikai, latin és balkáni ritmusokat, jazzt és punkot. S olyan témákkal foglalkoznak emellett, mint az emberi jogok és a fundamentalizmus-ellenesség. Mit is tehetne egyebet egy klezmerbanda? Közben pedig szórakoztatnak. Ott a helyünk!

Május 18.; Bp., Millenáris


Söprik az utcát
Te szemét!

© sxc.hu
Ez olyan, mint a TV Paprika. Vagyis a név tökéletes és fedésben van a profillal. A Tünet Együttes színházi csoportosulás, mindig valami meglepővel állnak elő. "Reciklálunk, reciklálunk? Inkább szeressük úgy, ahogy van. Lehempergő tánckommandó a város belében. Bántja a szemeted? Biztos kukás."

Környezeti problémák, szemét, köztér. Az energia, környezettudatosság témájára reflektáló szabadtéri performanszok, melyek megszólítják az utca emberét. Művészi reakciók környezetünk aktuális és égető problémáira ezúttal a Tünet Együttes előadásában. Az együttes a Moszkva téren takarít.

Május 16.; 18.00 Bp., Moszkva tér

Gyere le a föld alá!
Coke Zero Metro-party: Pete Tong (BBC Radio 1 - London - UK),
Warm up: Lucca (Sound Of Acapulco - Brno - CZ)

A budapesti Deák tér metróállomása éjfél előtt félórával soha nem látott underground party-világgá változik, a lemezjátszók mögött tényleg maga Pete Tong (UK) játszik, a warm upért pedig a cseh szépség, Lucca (CZ) felel. Ami Tongot illeti, nos, Nagy-Britannia legnagyszájúbb dance-műsorvezetőjeként 1993 óta uralja a BBC Radio 1 Essential show-inak műsorvezetői székét. Hogy műsora mennyire hatásos, annak legutóbbi példája, amikor is Pete egy márciusi élő adásban elmondta, hogy valahol vidéken pár száz(!) fős házibuli lesz. Az eredmény: több mint ezer partyvándor vette célba a devoni kúriát...

A party limitált és csak a világ legfeketébb üdítőitaláról elnevezett weboldalon lehet regiszrálni rá.

Május 17; Bp., Deák tér, metró
 

Pannon Filharmonikusok, Kim Cascone (Oldaltörés)

Kóda
A Pannon Filharmonikusok Harmonia Humana
bérletsorozatának befejező koncertje

Alexander Lonquich
© PFZ
Május 16-án zárja a Pannon Filharmonikusok Harmonia Humana című, budapesti 2008-as bérletsorozatát a MÜPA-ban. Az est érdekessége, hogy a karmester egyben a vendégszólista is. Alexander Lonquich zongorajátékában legtöbbször nemzetközi fesztiválok közönsége gyönyörködhet.  

A Művészetek Palotájában Wolfgang Rihm: Ländler 13 vonósra, Beethoven: G-dúr zongoraverseny op. 58 és Schumann: 4. d-moll szimfónia op. 120 című műveit hallhatjuk az ő előadásában, illetve vezényletével.

A Pannon Filharmonikusok vendége, a Trierben született Alexander Lonquich zongorista-karrierje 16 éves korában kezdődött. Mára számos rangos díj birtokosa: Diapason d’Or, Premio Abbati, Edison. 2004-ben az ECM gondozásában jelent meg a Plainte Calme című szóló CD-je, mely a nemzetközi sajtó legmagasabb elismerésére talált.  


Május 16.; Bp. MÜPA




Hangmunka
Kim Cascone, KIBU

© KIBU
Európai turnéjának első állomásaként látogatott Budapestre  Kim Cascone, az amerikai elektronikus zene régi nagy alakja - akinek nevét a szélesebb közönség talán a David Lynch által rendezett Twin Peaks című filmből ismerheti. Május 10-én érkezett, hogy tíznapos hangworkshopot tartson a KIBU-ban (Kitchen Budapest). Május 15-16-án pedig köztéri hangperformansszal zárja programját.

Kim Cascone (1955) Amerikában élõ komputerzenész, hangmérnök, programozó és esztéta. Rendszeresen publikál szakfolyóiratokban, a 80-as évek eleje óta jelennek meg hanglemezei. Hírnevét Amerikában és szerte a világon a Twin Peaks zenéjében való közreműködéssel szerezte.

Hogy Cascone mit is gondol a zenéről, arról itt olvashat bővebben!

Május 15, 16; Bp. KIBU

Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.