2007. október. 14. 13:46 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 14. 13:05 Kult

Saul Friedländer kapta a német könyvszakma idei békedíját

Saul Friedländer izraeli történész, író és holokausztkutató kapta a német könyvszakma idei békedíját Frankfurtban.

Az egyik legrangosabb német irodalmi, egyben társadalmi - külföldieknek is adható - kitüntetést immár hagyományosan a frankfurti könyvvásár zárónapján adták át a 75 éves Friedländernek a német alkotmányozás bölcsőjének számító Szent Pál templomban (Paulskirche).

Az izraeli történész a kitüntetést mindenekelőtt a holokauszt történetének, a zsidók üldöztetésének és megsemmisítésének az emlékezet számára történő megőrzését célzó kutatásaiért kapta.

Ezt a díjat kapta 2004-ben Esterházy Péter, aki - mint az akkori indoklásban szerepelt - „nem csak hazáját, Magyarországot határozta meg újra Európa közepén, hanem Európát is az irodalomban”.

Mint a kitüntetést adományozó Német Könyvkiadók és Könyvkereskedők Egyesülése hangsúlyozta, Friedländer visszaadta az áldozatok méltóságát. Azok sorába tartozik, akik elszenvedői és megörökítői voltak a holokauszt korszakának. Könyvei „alaposan dokumentáltak, stilisztikailag letisztultak és együttérzők”.

Friedländer - aki három nappal a díj átvétele előtt töltötte be 75. életévét - számos könyvet írt a holokauszt történetéről, közülük több Németországban is megjelent. Németországi elismertségét jelzi, hogy idén ő kapta a lipcsei könyvvásár különdíját is, s vasárnapi, frankfurti ünnepségen mások mellett Horst Köhler államfő és Norbert Lammert parlamenti elnök is megjelent.

Saul Friedländer 1932. október 11-én született Prágában. 1939-ben családja Franciaországba emigrált. Ő ugyan Paul-Henri Freland néven, megkeresztelt katolikusként egy internátusban túlélte a zsidóüldözést, szülei Auschwitzban elpusztultak. A háború után visszavette zsidó vallását és a Saul nevet, s 1948-ban Izraelbe vándorolt ki. Jelenleg az Egyesült Államokban él. 

Tudományos munkásságának összefoglaló művét, a kétkötetes Das Dritte Reich und die Juden-t (A Harmadik Birodalom és a zsidóság) német nyelven 1998-ban és 2006-ban is kiadták. 

A német könyvszakma csúcsszerve 1950 óta adományoz díjat olyan német vagy külföldi személynek, aki mindenekelőtt az irodalomban, a művészetben és a tudományban kiemelkedő érdemeket szerzett a béke és a párbeszéd eszméjének érvényre juttatásában. A kitüntetés 25 000 eurós jutalommal jár. 

Magyar írók közül Konrád György 1991-ben, Esterházy Péter pedig 2004-ben részesült a könyves szakma Béke-díjában. Az elmúlt évek kitüntetettjei között szerepelt egyebek között Jorge Semprun spanyol és Mario Vargas Llosa perui író, Jürgen Habermas német filozófus és az azóta elhunyt Susan Sonntag amerikai írónő is. De korábban a kitüntettek között volt a német Albert Schweitzer orvos-filozófus és Václav Havel volt cseh államfő is. A tavalyi kitüntetést a német egyetemi professzornak és közírónak Wolf Lepeniesnek ítélték az európai kulturális együttműködés előmozdításáéért.

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.