Megnyílt a Frankfurti Könyvvásár
Száztíz ország 7300 kiállítója vesz részt az idei frankfurti könyvvásáron, amely kedd délelőtt nyitotta meg kapuit a Majna-parti városban. A világ legrangosabb irodalmi seregszemléje az 59. a hagyományos frankfurti könyvvásárok történetében; ám idén a részvétel minden korábbi rekordot felülmúl.
A bemutatásra kerülő hazai és külföldi könyvek, illetve sajtókiadványok száma becslések szerint megközelíti a 400 ezret. A vásárra időzített, újonnan megjelenő könyvek száma pedig 100 ezer körül mozog. Noha a vásár az első napokban csak a könyves szakma számára tart nyitva, a rendezők a valóban nyitott hétvégén - szombaton és vasárnap - több mint 300 ezer látogatóval számolnak.
A világ legnagyobb könyvvására nemcsak a több mint száz ország irodalmi bemutatkozására - továbbá üzletkötésekre - ad lehetőséget, hanem mintegy 1000 nemzetközi tekintélyű író és költő találkozójára és kulturális eszmecseréjére is. Frankfurtban megjelenik a német irodalmi élet színe-java Günter Grasstól Martin Walserig, a külföldiek között pedig mindenekelőtt Umberto Eco, akinek új könyve, "A csúfság története" épp a napokban jelent meg. A külföldi vendégek között van a világhírű izraeli író, Meir Shalev, akinek Orosz románc című regénye Magyarországon is megjelent, vagy az angol Fay Weldon, az első reklámregény szerzője. Találkozhat a szakma volt és jelenleg is aktív politikusokkal - köztük Joschka Fischer egykori német külügyminiszterrel és Klaus Wowereittel, Berlin kormányzó polgármesterével -, akik a közelmúltban "rándultak át" az irodalom területére.
Az idei díszvendég, Katalónia több mint 150 szerzővel képviselteti magát, igyekezve bemutatni a több mint 800 éves katalán irodalmat, amelynek "megalapítója" a katalán Goethének tartott Ramon Llull volt.
Magyarország számára ezúttal is különös súlya van a frankfurti könyvvásáron való részvételnek, hisz az elmúlt évtized magyar irodalmának európai és világsikere a Majna-parti városból indult ki. A fő kiállító - akárcsak az elmúlt években - idén is a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE), amely - a hagyományoknak megfelelően átfogó képet nyújt a magyar és a határon túli magyar irodalmi termésről, beleértve a szépirodalmat, a gyermekirodalmat, az ismeretterjesztést, valamint a tudományos és hobbyirodalmat egyaránt. Az MKKE egyébként mintegy
A magyar nemzeti pavilon idei díszvendége a Németországban is jól ismert Krasznahorkai László, de rajta kívül a többi között személyesen is ott lesz Frankfurtban Bartis Attila, Darvasi László, Böszörményi Gyula és Gyurkovics Tibor.
Az idei könyvvásár egyik súlypontja a digitalizálás, ami online könyvtárak létrehozását teszi lehetővé, s az elkövetkező években még inkább forradalmi változásokat hozhat a könyvelőállításban.
A vásár egyben lehetőséget nyújt a könyvszakma több rangos kitüntetésének átadására is. Ezek sorában az első már hétfő este megtörtént. A legjobb német nyelvű könyvnek járó díjat a 37 éves Julia Franck kapta "Die Mittagsfrau" című regényéért, amely a második világháború során egy német zsidó család tragédiáját mutatja be, középpontjában egy ápolónővel, aki menekülés közben fiát veszti el.