2007. július. 08. 08:30 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. július. 08. 15:02 Kult

Véget ért a Live Earth koncertsorozat

Az amerikai New Jersey állambeli East Rutherfordban és a Rio de Janeirói Copacabana strandon tartott koncertekkel véget ért közép-európai idő szerint vasárnap hajnalban a klímaváltozás ellen meghirdetett Live Earth világkoncert-sorozat.

    

Roger Waters New Jersey-ben
"Is there anybody out there?"
© AP
Az eseménysorozatot, amelynek fő támogatója a globális felmelegedést a nemzetközi politika figyelmébe ajánló Al Gore egykori amerikai alelnök volt, szombaton reggel kezdték el Sydney-ben. Előadások voltak Tokióban, Kiotóban, Sanghajban, Hamburgban, Londonban, Johannesburgben, valamint az Antarktiszon is, ahol sarkkutatók álltak össze alkalmi zenekarrá.

Magyarországon két kereskedelmi tévécsatorna számolt be hosszabban az eseményről, az egyik élő közvetítést is adott a helyszínekről. Világszerte a koncertközvetítések alatt filmek és hirdetések hívták fel a figyelmet a klímaváltozás tényére s egyben tippeket adtak arra, hogyan tehet az egyes ember, az egyszeri Földlakó a negatív folyamatok ellen.  Az energiatakarékos égők használata, az áramfogyasztás csökkentése, az autóhasználat  minimalizálása, a szelektív hulladékgyűjzés állt a kampány homlokterében, de felhívták a figyelmet a repülőgépek károsanyag-kibocsátására is.

Al Gore Washingtonban beszélt
Tematizálnak
© AP
Ezzel összefüggésben a tudatos vásárlásról is szól a propaganda. A szervezők arra hívnak fel, hogy a vásárlásnál részesítsük előnyben a hazai termelőket, hiszen az importáruk esetében gyakori a légi szállítás, s ez nagy mennyiségű károsanyag-
 
kibocsátással jár. A Live Earth weboldalán részletek tekinthetők meg egy filmből, amely az úgynevezett Oil Peak-kel foglalkozik, azaz az egyes szakértők szerint tíz éven belül a csúcsához érő, s onnantól csökkenő olajkitermelésről, a klímaváltozásról, amely tíz év alatt kritikus szintet is elérhet,  s ezzel együtt az alternatív energiaforrások használatának fontosságáról. 

A rendezvényeket, amelyeket a helyszínen és tv-közvetítésekben a becslések szerint kétmilliárd ember látott, legalább annyian nevezték "feleslegesnek", mint "hasznosnak", bár ez így van a jótékony célú bulik kezdete óta. Az első, célzott jótékonysági koncertnek, az 1971-es, George Harrison és Pandit Ravi Shankar szervezte Banglades-koncertnek az volt a mottója, hogy "segíts megmenteni néhány életet". Sokan azzal vádolták akkor a rendezőket, nem jutott el az összegyűjtött pénz Banglades szegényeihez. Az 1985-ös Live Aid, majd a 2005-ös Live8 is épp így megosztotta a közvéleményt. Bár a tény ettől még tény marad: jelenleg még mindig a populáris zene, a rockzene az, ami a legtöbb embert megmozgat és elér egy-egy humanitárius cél "marketingelése" kapcsán.

Londonban a Genesis fellépésével vette kezdetét a Live Earth sorozat szigetországi koncertje. Az új Wembley stadionban mintegy 65 ezer fős közönség hallgatta az elnyűhetetlen brit zenészek (Phil Collins, Mike Rutherford, Tony Banks) zenéjét. Az estig tartó mammutkoncerten számos brit és külföldi világsztár lépett a színpadra, köztük Madonna, a Metallica, a Red Hot Chili Peppers, a Duran Duran, James Blunt és a Beasty Boys.
    
Londonnal csaknem egy időben kezdődött a hamburgi Live Earth hangverseny. A brit fővárossal ellentétben borús, esős időjárás fogadta a Nordbank Arena színpadára lépő első zenészeket és a viszonylag csekély számú hallgatóságot. Az eső csillapodásával azonban az aréna csaknem teljesen megtelt. A Hanza-városban többek között Enrique Iglesias, Jan Delay, Katie Melua, Roger Cicero, Sasha és Yusuf - alias Cat Stevens - adott műsort.



Madonna "Hey You" című dala, amelyet a Live Earth kezdeményzés számára írt
    
Az afrikai kontinensen a Dél-afrikai Köztársaságban, Johannesburgban tartották a Live Earth koncertet, amelyen főként afrikai és brit énekesek léptek fel.

Macy Gray Rióban
A zenészek a változásról beszéltek
© AP
 
A New York közelében lévő Giants baseball-stadionban olyan csillagok léptek fel, mint Roger Waters, Alicia Keys, a Bon Jovi és a The Police, amely a közelmúltban állt újra össze több mint 20 évi szünet után. A koncert záróakkordja a Sting vezette együttes híres dala, a Message In A Bottle volt, amelyet együtt adtak elő John Mayer amerikai blues-gitárossal és Kanye West rapperrel. A koncert végén Gore is felment a színpadra. "Gyűjtsétek össze mindezt az energiát szívetekben és segítsetek megoldali a klímaválságot" - mondta A kellemetlen igazság című környezetvédő filmért Oscar-díjjal kitüntetett amerikai politikus.
    
Több százezren énekeltek és táncoltak Rio de Janeiróban a Copacabanán a Live Earth egyetlen ingyenes koncertjén, és a rendezvény egybeesett annak ünneplésével, hogy a világ új hét csodája közé választották a brazil nagyváros fölé magasodó Megváltó Krisztus-szobrot. A riói koncert, amelyet a helyi hatóságok először nem akartak biztonsági okokra hivatkozva engedélyezni, végül rendbontás nélkül zajlott le. Itt a helyi hírességek mellett a legnagyobb sztár Lenny Kravitz, Macy Gray amerikai soul-énekesnő és Pharrel Williams rapper voltak. 

A szervezők szerint ez volt minden idők legnagyobb zenei eseménye, amely még a 2005-ben rendezett, a világ szegényeinek javára rendezett Live8-en is túltett. A koncertszervezők ügyeltek arra, hogy a Live Earth helyszínein környzetbarát technológiákat, kis fogyasztású generátorokat, újrafelhasznált anyagokat használjanak, illetve hogy a fellépők ne magánrepülőgépekkel érkezzenek.