2007. június. 06. 10:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. június. 06. 11:15 Kult

Mindenki más

Indul a POSZT, azaz a hazai színház pécsi seregszemléje. Belehúz a MÜPA: Wagner-napok, sztárvendégekkel. Kipakolnak a MOME végzős hallgatói. Minden és mindenki más: roma kulturális fesztivál Budapesten. Folk és hip-hop: a Zuboly szerethető bumfordiságai. Hova tűnt Basher? És Kubrick? Médianagyasszony vagy experimental-tündér: Laurie Anderson a Soroksári úton. Programok ínyenceknek a hvg.hu-tól!


Keressük meg Bashert
Ocean's Thirteen - A játszma folytatódik

Hálistennek folytatódik. Már aggódtunk, hogy nem fog. De félre a rosszmájúskodást, az Ocean's-széria igenis jó volt. Agyas, izgalmas, szellemes, stílusos, mi kell még egy jó krimihez? És...mit tudunk róla, mármint az új epizódról? Ilyesféleket találtunk a számítógépes világhálón: "Az Ocean’s Thirteen – A játszma folytatódik története hétpecsétes titok, a rendező utasítására a gyártó stúdió egészen a premierig még egy egysoros összefoglalót sem adhat ki; most azonban Don Cheadle elszólta magát – vagy csak ugratja a kíváncsiakat. Cheadle, aki Basher Tarr robbantási szakembert alakítja a krimi-vígjátékban, nemrég ezt nyilatkozta: 'Basher eltűnik a filmből, méghozzá nagyon látványosan'.(moziplussz.hu)". Mit is tehetnénk hozzá: wow!

Ocean's Thirteen; színes amerikai krimi, 2007; R.: Steven Soderbergh

Kópiajáték
Kubrick menet

True...ish - azaz majdnem igaz. Emlékszik még valaki a John Malkovich menetre? Nem mintha ennek volna bármi jelentősége. Ha csak nem maga a kópiajáték. No meg az akkori címszereplő, aki itt most fő. Alan Conway vadidegenként könnyedén és gátlástalanul adhatja ki magát minden idők egyik legnagyobb rendezőjének, Stanley Kubricknak. Az emberek pedig hiszékenyek, különösen, ha egy "élő" legendával találkozhatnak, és Conway pofátlanul ki is használja őket; gond nélkül húz le mindenkit kisebb összegekre, de a nagyszabású csalásoktól sem riad vissza. Ebben az sem gátolja, hogy sem a rendezőről, sem filmjeiről halvány fogalma sincs. Szerencséjére másoknak se túl sok.

Colour Me Kubrick: A True...ish Story; angol-francia vígjáték, 2005; R.: Brian W. Cook


Ami kimaradt...
POSZT

© sxc.hu
A magyar színház, fittyet hányva a strukturális problémáknak, az ellehetetlenülő finanszírozásnak, az önkormányzati és politikai mutyiknak, minden évben megünnepli önmagát. Tulajdonképpen joggal. Van, működik, előállít előadásokat. Ez is siker. A POSZT-on munkával ünnepelnek, azaz bemutatják az évad legjobbnak ítélt előadásait. Pécs pedig próbál, azaz kipróbálhatja kicsiben, milyen  lesz kulturális fővárosnak lenni. Majdnem ilyen. Ha évad közben nem láttad, amit szerettél volna, most itt az alkalom. A magyar mediterráneum fővárosa várja nézőit. A részletes program itt!

június 7-16-ig; Pécs

 

MOME, MÜPA (Oldaltörés)



Kipakolááááááááás
A MOME végzős hallgatóinak diplomakiállításai

© Stiller Ákos
Sorozatot kezd a budapesti Ponton Galéria; igaz, mi egyebet is kezdhetne, ha egyszer a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (azelőtt Iparművészeti) galériájaként funkcionál? Ám az ilyesmi mégiscsak kellemes kötelesség: hétről-hétre bemutatni a végzős növendékek diplomamunkáit. Szellem és anyagszeretet a művekben.

Tehát már megint - ahogy a MOME-szlengben szerepel - kipakolás. A szilikátosok melóival kezdődött, de még nem maradtunk le semmiről; a sorrend a következőképpen alakul:

Formatervező tanszék: június 6-9. (ez látható tehát most!)
Vizuális Kommunikáció tanszék: június 13-16., megnyitó: június 12., 18.00
Építész tanszék: június 20.-23, megnyitó június 19., 18.00
Textil tanszék: június 27-30, megnyitó: június 26., 18.00

A szkeptikusok szerint akkor van iparművészet, ha van ipar is. Hangzatos szöveg, de szerencsére évről-évre rácáfol a MOME. Tehetségek akkor is teremnek, ha egyelőre nem tudni, hol és hogyan működnek majd tovább. Hát, nézzük meg őket most, amíg lehet!

Bp.; a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Ponton Galériája

Experimental-tündér
Laurie Anderson

© mupa.hu
Amikor még nemigen jötek Magyarországra jelentékeny előadók a populáris kultúrából, úgy voltunk vele, hogy ha egyszer Laurie Anderson idejön, akkor tényleg már minden lehetséges. Nos, már nem először jön, és még mindig nem lehetséges minden. Vagy inkább: még mindig nem lehetséges semmi... Mi is ebből a tanulság? Kár efféle várakozásokkal és reményekkel megtölteni egy egyszerű koncertet. Mégis: Laurie Anderson feltűnése mindig kisebbfajta csoda. Bármennyire is elkoptatott ez a szó.

Hatvanadik születésnapját vadonatúj produkcióval - új lemezzel, zenekarral és turnéval - ünnepli Laurie Anderson, akinek éppen huszonöt éve jelent meg első albuma, az experimentális rockban mérföldkővé lett Big Science.

A Chicago mellett született Anderson húszévesen költözött New Yorkba, ahol művészettörténetet tanult, majd tanított. A hetvenes évek közepén performance-művészként mutatkozott be klasszikus zenei képzettségét kamatoztatva, ugyanakkor hegedűjével az elektronikus zenei kísérletek irányába is elmozdulva. Ez az út vezetett el a világhírét meghozó, United States című multimediális előadáshoz (és öt lemezből álló koncertalbumhoz), amely aztán Big Science címmel sarkított stúdióváltozatban is megjelent.

A film, az élő és az elektronikus zene, a képző- és a videoművészet, a tánc és a történetmesélés műfajait egyesítve jött létre 1990-es Empty Places és 1993-as Stories from the Nerve Bible című projektje is. Eközben hét albumot adott ki, közülük több a könnyűzenei piacon is kimagasló eredménnyel szerepelt. Műsorkalauzunk összeállításakor még nem tudható, milyen programmal érkezik hozzánk Laurie Anderson, ám az, hogy fellépése ritka élményt jelent majd, könnyű szívvel megígérhető.

június 11; Bp., MÜPA

 
Belehúznak
Wagner-napok a MÜPA-ban

A Művészetek Palotája másodszor rendezi meg a Budapesti Wagner-napokat. A 2006-ban félig szcenírozott formában bemutatott Parsifal sikere után 2007-ben Richard Wagner négy estét betöltő 'ünnepi szent színjátéka', A Nibelung gyűrűje első két darabja szerepel műsoron - immár teljes operaelőadásként, ezúttal is Fischer Ádám zenei vezetésével, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és természetesen világhírű énekesek közreműködésével, akik közül Németh Judit, Christian Franz és Thomas Konieczny alakítását már a Parsifalban is megcsodálhatta a közönség.

Az előadások rendezője és látványtervezője, Hartmut Schörghofer szülővárosában, a salzburgi Mozarteumban tanult díszlettervezést.

Először lép fel a Budapesti Wagner-napokon Hanna Schwarz, akinek művészete szorosan összekapcsolódott Wagnerrel. 1975 óta énekel Bayreuthban, s a Ringben - San Franciscóban, a Metropolitan Operában és a Covent Gardenben - nyújtott alakításaival hamar nemzetközi rangot vívott ki magának. A Salzburgi Ünnepi Játékokon először a Parsifalban lépett fel Herbert von Karajan pálcája alatt.

Fischer Ádám sokoldalú karmester, aki Haydn muzsikáját ugyanúgy magáénak érzi, mint Wagnerét vagy Mahlerét: Haydn Fesztivált és -zenekart alapított Eisenstadtban, Kasselben pedig Mahler Fesztivált szervezett. Bayreuthban, ahova azóta is rendszeresen visszahívják, 2001-ben debütált, és az előadásokon nyújtott művészi teljesítményét a rangos Opernwelt folyóirat 'Az év karmestere' címmel ismerte el.

A Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara Dohnányi Ernő kezdeményezésére alakult 1943-ban. Az együttes operákat ritkán szólaltat meg, a 2006-os Wagner-napokon azonban már egyértelmű bizonyítékát adta, hogy zeneigazgatójával, Fischer Ádámmal tökéletes összhangban ezen a területen is nagyszerű teljesítményre képes.

június 07., 09; 18:00
Richard Wagner: A Rajna kincse

június 08., 10; 16:00
Richard Wagner: A walkür

A38, Gödör (Oldaltörés)


Bumfordi és finom
Zuboly

A Zuboly Magyarországot képviseli Párizsban, az ottani magyar kulturális intézet meghívására - ám még mielőtt elmennének kulturális követségbe, idehaza is játszanak egyet. Stílusuk leginkább broken ethno-nak nevezhető - hiszen a break-dance és a népzene sajátos keveréke, afféle fiatal vulkanikus világzenei sziget a fantázia óceánján, amely már épp megérett arra, hogy a zenekedvelők figyelmét felkeltse.

A muzsika Ágoston Béla dorombénekéből, szaxofon- és dudajátékából, Hock Ernő nagybőgőjátékából, valamint Benke Félix szájharmonikás moldvai dallamaiból áll össze, s Busa István különleges ritmusai teszik egyedivé: Busa a szájával utánozza a gépek által létrehozott hangokat, szkreccsel, több szólamban üti a ritmust a nyelvével, a fogával, az ajkával és tüdejével - egyszóval a hangképző szerveivel. Az első Zuboly-lemez "Értem a kujonságot" címmel  jelent meg.

június 8; Bp. A38

Mindenki más 
"Athe Sam!" Roma Összművészeti Fesztivál

© Stiller Ákos
"Természetesnek tartjuk azon igazságokat, hogy minden ember egyenlőnek teremtetett" - idézi az Athe Sam! fesztivál mottója Martin Luther King híres mondatát. S mielőtt közhelynek minősítenénk e gondolatot, töprengjünk csak el egy pillanatig, hol és miben is élünk. Mi, itt, Kelet-Európában. És máris...itt vagyunk...

Idén júniusban eddig soha nem látott gazdagságában mutatja be a cigányság kultúráját az "Athe Sam!" (Itt vagyunk!) Roma Összművészeti Fesztiválon a Gödör Klub. A rendezvény célja, hogy a roma kultúra minél több arca látható, átélhető legyen, együtt legyen roma és nem roma, a  különböző cigány törzsek között kialakuljon a kulturális dialógus, és ők is megismerjék egymás kultúráját. A programok minden este három-négy helyen zajlanak a klubban és a teraszon.

Az egyhetes fesztiválon mindenki betekintést nyerhet a roma kultúra különböző ágaiba, a romák hagyományaiba, képzőművészetébe, filmművészetébe, színházába, irodalmába és persze változatos zenéjük megszámlálhatatlan ága-bogába - klasszikus, ethno, jazz, világzene, egészen a rap zenéig. A programban a koncertek, tánctanítás, filmvetítések mellett minden nap fontos szerepet kapnak a szakértőkkel lezajló kerekasztal-beszélgetések, viták, eszmecserék, valamint az irodalmi műsorok. Athe Sam! - azaz: Itt vagyunk! Részletes program: itt.

június 10.- ig, Bp,. Gödör

Világ Keresztes Imre 2025. január. 16. 14:38

Véget érhet a gázai háború a tűzszüneti megállapodással?

Elhallgathatnak a fegyverek a 15 hónapja tartó gázai háborúban, miután Izrael és a Hamász szélsőséges palesztin szervezet megegyezett a tűzszünetről. Ha minden jól megy, tartósabb fegyvernyugvás következhet, de kérdés, miért pont most sikerült tető alá hozni az alapjaiban közel egy éve kidolgozott alkut.