Hamarosan szabad szemmel lehet majd egymás mellett látni az esti égbolton a Vénuszt és a Szaturnuszt, egy kisméretű csillagászati távcsővel pedig még utóbbi gyűrűrendszere is megfigyelhető lesz.
Január 17-e és 19-e között gyönyörű jelenségnek lehetnek szemtanúi azok, akik napnyugta után felnéznek az alkonyati égre. A Svábhegyi Csillagvizsgáló közlése szerint a Vénusz – ismertebb nevén az Esthajnalcsillag – szabad szemmel is jól látható együttállásba kerül majd a gyűrűs Szaturnusszal. Az együttállás 18-án lesz a legszorosabb, ekkor bő két fokra lesz a két bolygó egymástól.
A Vénusz, a legfényesebb égitest a Nap és a Hold után, egyúttal a legfényesebb csillagszerű objektum az egész égen. Január 12-én került dichotómiába, azaz félvénusz fázisba, a hónap derekán pedig közelít az égen a Szaturnuszhoz, Naprendszerünk gyűrűs bolygójához. A két égitest látszólagos közelsége nem túl gyakori égi esemény, ez azonban most szabad szemmel is látható lesz az égbolton.
A Svábhegyi Csillagvizsgáló közlése szerint napnyugta után a Vénusz a délnyugati égbolton bukkan majd fel, egy órával később pedig a Szaturnusz is feltűnik mellette. Január 17-én, péntek este a bolygók 17:30-kor már feltűnően látszanak majd, és további három órán keresztül láthatók lesznek, mielőtt lebuknak a horizont alá. 17:30-kor az együttállás délnyugaton 26 fokkal a látóhatár fölött, a Vízöntő csillagképben figyelhető majd meg.
A -4,5 magnítúdós, fehéren vakító Vénusz mellett az 1,1 magnitúdós, narancsos színű Szaturnusz balra fog majd látszani. A Vénusz több mint százszor világít majd fényesebben, mint a Naprendszer legnagyobb gyűrűs bolygója. A páros szerencsére nem csupán egyetlen, hanem 3 egymást követő éjszakán át is megfigyelhető lesz, egészen január 19-ig.
Bár szabad szemmel is jól látható lesz a két égitest, egy kisebb csillagászati távcsővel már a Szaturnusz gyűrűrendszere és Titan holdja is látható lesz. Ezeket január 18-án 18 óra 20 percig lehet majd a legjobban látni. A Szaturnuszt egyébként is érdemes lesz megfigyelnie annak, aki teheti, mert hamarosan eltűnnek a bolygó gyűrűi.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.