Budapesti emlékezés Halász Péterre
Halász Péterre, a napokban elhunyt író-rendező-színészre, a kortárs színházművészet egyik legeredetibb hazai képviselőjére emlékeztek barátai és tisztelői, felkeresve többek között a Dohány utca 20. számú házat, ahol lakásszínházát működtette.
A 63 éves korában csütörtökön New York-ban elhunyt világhírű művészre sajátságos múltidézéssel emlékeztek közeli barátja, Can Togay szervezésében.
Szombat délután Halász Péter utolsó színházi rendezését tekintették meg a Színház és Filmművészeti Egyetemen, ahol a művész Önbizalom című drámáját az előző szemeszterben rendezte a diákoknak.
Az előadás előtt Halász Péter kedvenc dalai szólaltak meg az egyetem előcsarnokában, ahol fekete zászló jelzi az intézmény egykori tanárának halálát. Can Togay filmrendező, forgatókönyvíró, s Halász egykori budapesti színházának tagja a színdarab végén "ceremóniamesterként" felolvasta Halász Péter Amerikában élő lányának levelét. Ebben az avantgard alkotó sajátságos kívánságát tolmácsolta, miszerint ne gyászolják, inkább ünnepeljenek a régi közös élményekre emlékezve.
Can Togay ennek megfelelően pezsgős koccintásra invitálta az egybegyűlteket, akikkel ezután átvonultak a közeli Dohány utca 20. számú házhoz. Az 1970-es évek első felében itt működött a Kassák Stúdiót alapító Halász Péter legendássá vált lakásszínháza. Gyertyával, virágokkal és versolvasással emlékeztek az egykori betiltott, kísérletező színház helyszínén.
Egy szűkebb társaság ezt követően átsétált a közeli Csendes vendéglőbe, az egykori "szabad művészek" törzshelyére, ahol immár kötetlen beszélgetésekkel folytatták sokuk barátjának és mesterének emlékidézését.