2005. november. 17. 09:14 MTI Utolsó frissítés: 2005. november. 17. 09:17 Kult

Perelik a Bádogdob rendezőjét egy forgatókönyve miatt

A lengyelországi Szolidaritás mozgalom egyik megteremtője, Anna Walentynowicz, be akarja perelni Volker Schlöndorffot - a Bádogdob Oscar-díjas rendezőjét - mert nem ismert magára az életéről készülő film forgatókönyvében.

"Szabadosan bánik az életrajzommal, de nem is akarok erről nyilatkozni. Az ügyvédeim majd megteszik helyettem" - mondta a gdanski hajógyár egykori darukezelője, aki kiállt a munkások jogaiért, elbocsátották, mire nagy sztrájk tört ki a Leninről elnevezett üzemben. Ettől a sztrájktól számítják a Szolidaritás
mozgalom megszületését.
   
Walentynowicz már egyáltalán nem akarja, hogy életéről filmet forgasson a német rendező Az elfelejtett hősnő címmel.

Andrzej Gwiazda, a 76 éves Walentynowicz barátja úgy nyilatkozott, hogy a forgatókönyv köszönőviszonyban sem volt a valósággal. "Annát analfabétának ábrázolták, a munkásokat alkoholistáknak. Voltak olyan jelenetek, amelyek a valóságban sohasem történtek meg, például hogy a munkások vodkát öntöttek a levesükbe" - füstölgött Gwiazda a Rzeczpospolita című lap újságírójának.
   
Schlöndorff hajlandó volt átírni a forgatókönyvet. A Katharina Thalbach főszereplésével készülő film cselekményét 1980 nyaráról áthelyezte az ötvenes-hatvanas évekbe, a főhősnő élete keveredik a lengyel munkásmozgalom eseményeivel.
   
"Egy asszony története érdekel engem, egy egyszerű munkásasszonyé, akinek problémái vannak az életben, de mindig hű marad az elveihez" - nyilatkozta Schlöndorff.
   
Walentynowicz egyébként hátat fordított a Szolidaritásnak a nyolcvanas években, s azzal vádolta Lech Walesát, a mozgalom vezetőjét, hogy együttműködött a titkosszolgálattal.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.