Dokuvígjáték a brókerügyről
Dokumentum-vígjátéknak nevezi Kulcsár and Haverok című új filmjét Obersovszky Péter író-szerkesztő és György Péter producer-rendező (aki nem azonos az ismert esztétával).
Tényleg hülyének néznek minket? alcímű film alkotói az így összegzik a történetet: "Volt egyszer egy szegény, iskolázatlan fiú, aki legkisebb királyfi szeretett volna lenni. Azon töprengett, hogyan lehet lóvé és tudás nélkül gyors karriert és rengeteg pénzt csinálni. Hamarosan meglelte a legjobb megoldást és a kapuk sarkig tárultak előtte: mindenfelől dőlt a lé, belőle pedig egy-kettőre király lett. Volt is nagy vígasság és osztozkodás, mígnem egy rossz emlékű napon kiborult az aranybili és elöntötte az országot a sz.r".
Az Öljétek meg a tévémacit! című könyvéről is ismert újságíró, Obersovszky Péter elmondta: Michael Moore Kóla, puska, sültkrumpli című filmje volt az egyik ihletője a Kulcsár and Haveroknak. A másik pedig természetesen a brókerügyként elhíresült, a film alkotói szerint a klasszikus olasz maffiamodellt - "Vedd meg a politikust, a rendőrt, az igazságszolgáltatást, és szinte meg se tudsz bukni..." - leképező bűncselekmény-sorozat.
Az interjúkból összeálló, de játékfilm formájú mű az alkotók szándékai szerint társadalmi szatíra egy szomorú, mellbevágó jelenségről, a mohóság elképesztő lelepleződéséről.
"Mi a civil, normális, egészséges lelkületű ember szemével igyekszünk láttatni az eseményeket, és ehhez csak annyi kellett, hogy értelmes kérdéseket tegyünk fel" - fogalmazott Obersovszky Péter, aki szereplője is a filmnek, hiszen ő kérdez benne.
A Kulcsár and Haverokban a címszereplőt és az ügy mellékalakjait, a politikusokat, rendőröket, bankosokat és civileket szólaltatják meg, hogy - Obersovszky szavaival - "a valóságot, nem az igazságot" mutassák meg.