2005. június. 30. 15:33 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 30. 16:12 Kult

Milliárdok kortárs képzőművészetre a felsőoktatásban

Milliárdos program indul a felsőoktatásban kortárs képzőművészeti művek vásárlására, a magántőke bevonásával, azaz a szférában megvalósuló beruházásokkal párhuzamosan - jelentette be Magyar Bálint oktatási miniszter.

Az oktatási tárca kezdeményezésére az intézmények és a beruházók a megkötött szerződésekben vállalták, hogy a magántőke segítségével elindított fejlesztések egy százalékát - közel 1,75 milliárd forintot - új kortárs művészeti alkotások vásárlására különítik el és beépítik az új vagy felújított épületekbe - mondta az oktatási miniszter.

Az eddig megkötött beruházási szerződések alapján 400 millió forint jút az így létesülő felsőoktatási épületek kortárs művészeti alkotásokkal történő díszítésére.  A miniszter kitért arra, hogy 2004-2008 között összesen 175 milliárd, éves átlagban 44 milliárd forint beruházási összeggel valósulnak meg a magántőke bevonásával felsőoktatási fejlesztések.

Idén négy-öt pályázati kiírás megjelenése várható - mondta Cseresznyés László, a tárca beruházási főosztályvezetője. A tervek szerint pályázatot hirdetnek a Nyugat-magyarországi Egyetem diákotthonának, a Semmelweis Egyetem fogorvosi kar központjának, a Károly Róbert Főiskola kollégiumának, a Budapesti Műszaki Főiskola kollégiumának és oktatási épületének, valamint a Dunaújvárosi Főiskola oktatási épületének kortárs alkotással való díszítésére. Hatvan-nyolcvan pályázatra számítanak - fűzte hozzá.

A pályázatok koordinálását, az alkotások megrendelését szakmai zsűri végzi, amelynek titkársága a Ludwig Múzeumon belül működik. "A zsűri azt preferálja, hogy új műveket hozzanak létre a művészek2 - mondta  Néray Katalin a múzeum igazgatója.

Zárt, meghívásos és általános, nyílt pályázatok egyaránt lesznek majd, az első felhívást augusztusban teszik közzé többi között a kulturális tárca honlapján, s egy országos napilapban. Az elkészült terveket várhatóan Győrben kiállítják, s katalógus is készül róluk. A művészekkel a beruházó köt szerződést, az alkotásokat a húszéves bérleti idő lejárta után meg lehet majd vásárolni.


 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.