2012. április. 02. 18:23 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2012. április. 02. 18:24 Vállalkozás

Minden 25. cég felszámolás alá kerülhet

Idén márciusban 1964 céggel szemben indult felszámolás, az első negyedévben összesen 5828 cég került felszámolási...

Idén márciusban 1964 céggel szemben indult felszámolás, az első negyedévben összesen 5828 cég került felszámolási eljárás alá az Opten friss adatai szerint. Negyedéves összehasonlításban 33 százalékkal ugrott meg a felszámolások száma, és csak márciusban 24 százalékkal több volt a felszámolási eljárások száma, mint tavaly ilyenkor. A fizetésképtelenné váló vállalatok aránya több mint egy éve töretlenül nő Magyarországon, és a trendfordulóra semmi jel nem utal - figyelmeztet a felmérés.

Az Opten adatai szerint január eleje óta 9048 céggel szemben indult végelszámolási eljárás, ez 54 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest. Csak márciusban 3928 eljárást indítottak, többet, mint eddig bármikor. A felszámolási eljárást is a hitelezők indítják, míg a végelszámolást maga az érintett cég kezdeményezi.

A válság indulásakor, 2008 első negyedévében a felszámolási ráta - azaz a felszámolásokat a működő cégek számához viszonyító mutató - 2,24 százalékon állt, a végelszámolási ráta pedig 2 százalék volt. Ehhez képest idén az első negyedévben a felszámolási ráta megközelítette a 4, a végelszámolási ráta pedig meghaladta az 5,6 százalékot. "Csaknem bizonyos, hogy az eljárások száma tovább emelkedik az év során, ez pedig azt jelenti, hogy év végére akár minden 25. működő céggel szemben fizetésképtelenségi eljárást, azaz felszámolást, csődeljárást kezdeményezhetnek" - mondta Tóth Tamás, az Opten igazgatója.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.