Gazdaság hvg.hu 2024. december. 02. 14:00

Kötelező árminimumot vezetett be Ukrajna a legfőbb mezőgazdasági termékeire

A továbbiakban egyebek mellett a gabonát is csak a mezőgazdasági minisztérium által meghúzott árvonal felett lehet külföldre eladni.

December elsejei kezdettel kötelező exportárminimumot vezetett be Ukrajna a kulcsfontosságú agrártermékeire, köztük a gabonára. A továbbiakban tehát a legfontosabb termékeket tilos a mezőgazdasági minisztérium által meghatározott árak alatt külföldre vinni.

A Reuters szerint az ukrán kormány azzal a céllal léptette életbe ezt a változtatást, hogy kezelje az orosz invázió kiváltotta ártorzulásokat, amelyek következtében megnőtt egyes mezőgazdasági termékek belföldi készpénzes felvásárlása, majd mesterségesen alacsony áron történő kivitele az adók elkerülése érdekében.

A minimálisan megengedett exportárakat az állami vámszolgálat adatai alapján havonta, az előző hónap szállítási feltételeinek figyelembevételével, valamint egy 10%-os kedvezmény beleszámításával határozzák meg. A mezőgazdasági minisztérium a honlapján már közzétette az aktuális minimumárakat, azokat minden hónap 10-én frissíti.

A minisztérium ezen túl eltörölte az eddigi gyakorlatot, melynek értelmében az exportőröknek át kellett esniük egy ellenőrzési eljáráson, és engedélyeket kelljen beszerezniük az élelmiszerek kiviteléhez. Ehelyett az új mechanizmus magában foglalta az exportőr cégek kötelező bejegyzését egy speciális mezőgazdasági nyilvántartásba. Ha egy cégnek még sincs ilyen bejegyzése, akkor minden egyes kiviteli művelethez külön engedélyt kell szereznie.

Nyitóképünkön ukrán gabonaszállító hajót ellenőriznek Isztambul térségében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.