Kína akaratlanul is megoldást kínálhat az amerikai munkaerőpiac problémáira a Boston Consulting Group FT.
Kína akaratlanul is megoldást kínálhat az amerikai munkaerőpiac problémáira a Boston Consulting Group FT.com által idézett tanulmánya szerint. A következő évtizedben 3 millió új munkahely jöhet létre az Egyesült Államokban, ha a dráguló kínai munkaerő miatt az amerikai cégek visszatelepítik a termelést főhadiszállásukra - állítja a tanácsadócég legújabb kutatásában.
A kutatás szerint az elmúlt fél évtizedben közel 70 százalékot emelkedtek kínai munkaerő-költségek, 2015-re pedig észrevehetetlen lesz a különbség az amerikai piacra gyártó kínai üzemek költségei és a hazai gyárak munkaerő-költségei között. (A számítások alapvetése, hogy az amerikai bérköltségek nem nőnek számottevően a következő években, míg a kínai bérek továbbra is 17 százalék körüli mértékben emelkednek évente.)
A BCG szerint az elmúlt évtizedekben Ázsiába kitelepített termelés visszatelepítésével egy évtizeden belül akár 100 milliárd dollárral is mérséklődhetne az USA kereskedésmi mérleg-deficitje, ráadásul az ország kínai való függése is enyhülne.
A BCG tanulmányának eredményei az Obama-kormány malmára hajtják a vizet a legújabb élékítő-csomagról szóló parlamenti vitában. Az amerikai elnök munkaerőpiaci programjában kiemelt figyelmet fordít az amerikai gyáripar reneszánszának előmozdítására. Az amerikai termelés fellendítéséhez persze fenn kellene tartani a vállalatok adókedzveményeit, amelyet az Obama-kormány a költségvetési deficit csökkentése érdekében meg akar szűntetni legújabb javaslata szerint. A kormánynak egyúttal arról is meg kellene győznie a cégeket, hogy a válság során összegyűjtött tapasztalataikat feledve, és az amerikai gazdaság kilátásait figyelmen kívül hagyva az amerikai fogyasztás fellendülésére apelláljanak, amikor hazatelepülnek.
Az amerikai cégek feltörekvő országokba telepített termelésének másik fő mozgatórugója az olcsóbb munkaerő mellett ugyanis épp az a tény, hogy a kereslet ezeken a piacokon látványosan gyorsabban nő, mint az USA-ban. Az ázsiai gazdaságok növekedése a következő években is messze meghaladja majd az Egyesült Államok bővülését, így a multinacionális amerikai cégek profitjának zöme továbbra is onnan származik majd.
Ráadásul Kína mellett olcsó munkaerőt kínál India és a dél-kelet-ázsiai országok is, így a termelésüket külföldre apportáló cégeknek továbbra is lesz hová menniük. Az amerikai gyárak hazatelepítéséről szóló vitában a legerősebb érv továbbra is a patriotizmus lehet az Obama-kormány számára, márpedig ez a profit-orientált vállalatóriások számára aligha értékelhető argumentum.