A vállalat 2032-ig összesen kilenc műholdat akar föld körüli pályára állítani.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök hétfőn floridai birtokán fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, valamint Jászai Gellértet, a 4iG Csoport elnökét. A találkozón részt vett Elon Musk, a Tesla és a SpaceX alapítója – aki bőkezűen támogatta Trump kampányát, és akit a leendő elnök a kormányzati hatékonyságért felelős új amerikai minisztérium vezetőjének jelölt –, valamint Mike Waltz, a Trump-kabinet jövőbeli nemzetbiztonsági tanácsadója is.
A 4iG a találkozó után közleményt adott ki, amelyben a megbeszélés egyik fontos pontjának nevezte a cégcsoport HUSAT műholdprogramjának bemutatását. Erről korábban azt írták (pdf), hogy a legnagyobb magánkezdeményezésben és -finanszírozásban megvalósuló műholdprogram a kelet-közép-európai régióban, amely keretében egy geostacionárius pályán keringő telekommunikációs műholdat, valamint nyolc alacsony föld körüli pályán keringő, nagy felbontású, VHR1 földmegfigyelési műholdat terveznek 2032-ig pályára állítani és üzemeltetni. Ezek főbb szolgáltatásai a földmegfigyelés, adatfeldolgozás és telekommunikáció lesznek.
A program alapját a 4iG Csoport és a REMRED Zrt. beruházásában Martonvásáron épülő űrtechnológiai gyártóközpontja biztosítja. Ott alacsony föld körüli pályán keringő műholdakat gyártanak majd 2026-tól. A geostacionárius műholdat nemzetközi partnerrel gyártatják.
A program bemutatásakor a 4iG azt is közölte, hogy két földi állomást üzemeltetnének, amelyek a műholdak irányítását és kezelését végeznék, és részben a már meglévő infrastruktúra felhasználásával a kapacitások értékesítésével, valamit az adatok feldolgozásával foglalkozna. Mint írták, a földmegfigyelési adatoknak védelmi és civil felhasználási módjuk is van.
A keddi, floridai találkozón a felek beszéltek a mesterségesintelligencia-fejlesztésről, valamint a magyar–amerikai kereskedelmi és technológiai területeken lehetséges együttműködésekről is.
Jászai szerint a megbeszélés baráti légkörben zajlott, s ez volt az első fontos lépés a felek közötti együttműködés kiterjesztésében, amely jótékony hatással lehet az új technológiák meghonosításában, illetve a tengerentúli gazdasági kapcsolatok fejlesztésében.
(via portfolio.hu)