Vállalkozás hvg.hu 2024. november. 26. 09:54

A cégek közel hatoda tűnt el Magyarországon a 2010-es évek óta

Akkor még több mint 600 ezer társas vállalkozás volt Magyarországon, ma már alig 500 ezer.

Az Opten adatai szerint immár két éve tart a társas vállalkozások számának csökkenése, amely az idei év októberéig közel 23 ezerrel lett kevesebb. Bár a jelenlegi vállalkozásszám még mindig meghaladja a félmilliót, ez már elmarad a 2010-es évek elején megszokott 600 ezer feletti értéktől.

Mindez azonban az Opten szerint nem utal tömeges bedőlésekre, hiszen a vállalati szféra trendjét 2013 óta a csökkenő cégszámok jellemzik, kivételt mindössze 2021 és 2022 jelentett.

Ennek is köszönhető, hogy a társas vállalkozások száma mindössze 10 ezerrel marad el a járvány előtti utolsó év, 2019 szintjétől. „Az elmúlt és jelenlegi időszakot az alkalmazkodás időszakának tartom, amely még nem zárult le. Ilyen mértékű alkalmazkodás komoly kihívást jelent minden vállalkozó számára, és úgy vélem, hogy a 10 ezerrel kevesebb vállalkozás inkább a kitartás és helytállás bizonyítéka. Azonban az alkalmazkodás folyamata még nem ért véget” – kommentálta az adatokat Alföldi Csaba, az Opten céginformációs szakértője.

AFP / DPA / MARIJAN MURAT

Az újonnan létrehozott vállalkozások száma 2024-ben (októberig bezárólag) alig haladja meg a 20 ezret, ami közel ezerrel kevesebb, mint tavaly. Pozitív változás ugyanakkor, hogy a megszűnések száma csökkent ebben az összehasonlításban – idén közel 2500-zal kevesebb vállalkozás szűnt meg –, bár a megszűnések száma így is közelíti a 30 ezret.

Az újonnan indított eljárások közül a kényszertörlési és az előzmény nélküli felszámolási eljárások száma növekedett az előző évhez képest, mintegy 1800-zal, ami a negatív folyamatok fennmaradását jelzi. Ugyanakkor némi pozitív tendenciára utalhat a végelszámolást kezdeményezők számának csökkenése, idén több mint 10 százalékkal kevesebben döntöttek „önként” a vállalkozásuk megszüntetése mellett, bár a számuk még mindig meghaladja a 10 ezret.

Idén – a villamosenergia-szektor, illetve a pénzügyi és biztosítási ág kivételével – minden nemzetgazdasági ágban csökkent a vállalkozások száma. Az összesített visszaesés tavaly decemberhez képest 2 százalék alatti. Az alapítási kedv továbbra is alacsony, az új cégek száma jellemzően a megszűnt vállalkozások 65-75 százalékát éri el, míg a feldolgozóiparban alig éri el a megszűnt cégek felét. Rövid távon az Opten szerint nem várható a trend megfordulása.

Az Opten Cégfluktuációs Index (CFI) – amely az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest – októberi értéke átlagosan 9-10 százalék körül mozgott. Megyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok megye produkálta, míg az Opten CFI Csongrád-Csanád, Bács-Kiskun és Veszprém megyében érte el a legalacsonyabb értékeket.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.