Az EU-s pénzt az energiahatékonyság növelésére és új megújuló energiás beruházásokra kell költeni.
Az Európai Bizottság jóváhagyta az Energiaügyi Minisztérium 95 milliárd forintos beruházási és fejlesztési támogatási tervét, amelynek keretében új megújuló energiaforrásokkal működő távhőtermelő technológiák kiépítésére, és a meglévő rendszerek energiahatékonyságának további javítására nyílik lehetőség”
– mondta Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár a Portfoliónak adott interjúban.
Steiner egyértelművé tette: új pályázatokról van szó, amelyeket várhatóan az év végéig kis is írnak a távhőszolgáltatók és a távhőtermelők számára.
A pályázatok abban az értelemben mindenképpen újak, hogy 95 milliárd forint áll hozzájuk rendelkezésre. A kormány ugyanis már tavasszal, az áprilisban közzétett Nemzeti Földhő Stratégia tervezetben leírta, hogy első körben 50 milliárdból pörgetné fel a geotermikus ágazatot.
Steiner most elmondta, a jócskán emelt összegű új pályázatban a nyertesek beruházási és fejlesztési projektekre kaphatnak támogatásokat: új megújulós technológiás távhőtermelők épülhetnek, illetve meglévők energiahatékonyságát javíthatják. A pénz forrása: EU Modernizációs Alap – ETS kvótabevételek.
Az interjúból kiderül, hogy az új beruházásoknak emelik az engedélyezett nyereségrátáját is, ami jelenleg csak 2 százalékos a jogszabályok szerint. Ezzel könnyítenék a további beruházásokat.
A kormány a geotermiában fontos kitörési pontot lát, 2030-ra meg akarja duplázni az arányát a távhőtermelésben, amivel több százmillió köbméter földgázt spórolhatunk meg. Geotermikus kutatásra/fúrásra eddig 110 kérelem érkezett be a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságához (távhős cégek, új építésű társasházak, egyéb nagy ipari- vagy sportcélú épületek stb. beruházói részéről), és több mint 60 kutatási engedélyt ki is adtak a geotermikus potenciál felméréséhez.
A geotermikus energiának azonban vannak kockázatai is, amelyeket egy zuglói óriásberuházás példáján mutattunk be korábban: