Nyilatkozott Bársony-Arcidiacono Cristiana, annak a BAC Consultingnak a vezetője, amely a tajvani márkatulajdonos szerint ténylegesen gyártja a Libanonban felrobbant csipogókat. A tulajdonos-ügyvezető azt mondta, ő csak közvetítő.
„Nem én készítem a csipogókat, csak közvetítő vagyok. Valamit biztos félreértettek” – nyilatkozta az NBC Newsnak Bársony-Arcidiacono Cristiana, annak a magyar cégnek a tulajdonos-ügyvezetője, amelyről azt állították, hogy a Hezbollah elleni merényletben felhasznált csipogókat gyártotta.
A modell papíron egy tajvani cégé, de állításuk szerint licencszerződésben állnak egy magyarországi céggel, az felelős a tervezésért, gyártásért és értékesítésért, ők csak a márkanevet adják. A tajvani Gold Apollo vállalat közleményben és vezérigazgatói nyilatkozatban is hangsúlyozta, hogy a gyakorlatban semmi közük nem volt a csipogók gyártásához és értékesítéséhez, partnerként pedig a Magyarországon bejegyzett BAC Consultingot nevezték meg.
Igaz, a vezérigazgató szerint körülbelül három éve állnak üzleti kapcsolatban európai partnerükkel, amely kezdetben csak importálta a készülékeket – miközben a BAC Consulting csak 2022 májusa óta létezik.
A BAC 2022-ben 257 millió forintos árbevételt ért el, 2023-ban 210 millió forintost. Sem a kft.-nek, sem a tulajdonos-ügyvezetőjének nincsenek egyéb céges kapcsolatai.
Kedden kilenc ember halt meg, és 2800-an megsebesültek Libanonban és Szíriában, miután a Hezbollah szélsőséges síita szervezet tagjainál lévő személyhívó berendezések egy időben felrobbantak. A Sky News libanoni forrásai szerint a Hezbollah mintegy 5000 darabot rendelt a csipogókból, a szállítmány tavasszal érkezett Libanonba. A libanoni forrás szerint a csipogókat még a gyártás során módosították, nagyjából 3 gramm robbanószert helyeztek el bennük. Ugyanez a forrás Izraelt, egész pontosan a Moszad titkosszolgálatot tette felelőssé a merényletért.
A Hezbollah a Gázai övezeti háború kirobbanása óta rendszeresen támadja Izrael területét, és csak abban az esetben hagyna fel ezzel, ha létrejönne ott egy tűzszünet Izrael és a Hamász között. Izrael viszont egy ENSZ-határozatra hivatkozva a Hezbollah kivonulását követeli a határtérségből. Az Izrael és a Hezbollah közötti összecsapások miatt tízezrek voltak kénytelenek elhagyni otthonukat a határ mindkét oldalán.
A Hezbollah elleni támadásról szóló további híreinket itt olvashatják.