Vállalkozás HVG 2024. szeptember. 06. 12:34

Szomorú, de igaz: háromból két magyar cég idegenkedik a mesterséges intelligenciától

A magyarországi cégek kétharmada idegenkedik tőle, míg 12 százaléka már alkalmazza, további 22 százaléka pedig tervezi bevezetni a mesterséges intelligencián (MI) alapuló eszközöket a munkafolyamataiba. Éllovasnak a nagyvállalatok és a szolgáltató cégek számítanak.

A magyarországi vállalkozások kétharmada még idegenkedik a mesterséges intelligenciától (MI vagy AI), nem használja és nem is tervezi az alkalmazást a működésében. Emellett a vállalatok körülbelül nyolcada (12 százalék) már aktívan használja, további 22 százalék pedig tervezi bevezetni a használatát – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) friss felméréséből, amelynek keretében 2024 júliusában összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozás vezetője számolt be az MI-n alapuló eszközök vállalati működésben történő alkalmazásáról.

A használatot jelentősen befolyásolja az, hogy a cégvezető él-e személyesen az intelligens technológiai megoldásokkal. Márpedig a vezetők 88 százaléka még nem veszi igénybe az MI-t, és az általuk vezetett cégek jelentős többsége egyelőre nem is tervezi munkafolyamatait megújítani intelligens technológiákkal.

Leginkább a legalább 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok mutatnak nyitottságot a gépi intelligencián alapuló eszközök kipróbálása iránt: ötödük már használ ilyen technológiákat, 44 százalékuk pedig tervezi alkalmazni.

A használatot nem tervezők aránya egyre növekszik az alkalmazottak számának csökkenésével, a 20–49 fő közötti munkatárssal rendelkező cégek esetén már 10-ből 7 egyáltalán nem használja, és nem is tervezi igénybe venni az MI-t.

Nehezen lehet bárki annyira okos, hogy lenyomja a gigacégek okosgyárait

A legokosabb gyártók a világ ismert vállalataihoz tartoznak, ami érthető a hatalmas beruházási költségek miatt. Mindenesetre a haszon több szempontból is kecsegtető.

Az ágazatok közül MI-t alkalmazók közül kiemelkednek a gazdasági szolgáltatásokat nyújtó cégek: átlagon felüli részük (20 százalék) már használja, és további 24 százalékuk pedig tervezi alkalmazni e műszaki megoldásokat. Ennél azonban még nagyobb arányban (32 százalék) szeretnék bevezetni az intelligens technológiákat a kereskedelmi ágazathoz tartozók. A feldolgozó- és építőipari vállalkozásoknak viszont közel 80 százaléka jelenleg és a jövőben sem tervezi az MI használatát.

Azon vállalkozások, melyek már igénybe veszik a mesterséges intelligencia segítségét, főként marketinget szolgáló tevékenységek (49 százalék) és folyamatok automatizálásának (45 százalék) céljával teszik ezt. Körülbelül harmaduk ugyanakkor a tartalomgenerálást, adatelemzést és termékfejlesztést is használati indokként jelölte meg. A kiberbiztonság területén a felhasználó cégek körülbelül negyede alkalmaz MI-t, míg pénzügyi előrejelzésekhez a vállalkozások ötöde használja az új technológiákat. A legkevésbé elterjedt felhasználási területek a készletgazdálkodás és logisztika területén történő alkalmazás, illetve a MI alapú chatbotok működtetése (13 százalék).

A cégek több mint felénél (53 százalék) az MI mellőzése abból adódik, hogy úgy vélik, ezen technológiai megoldások nem illeszkednek a vállalat működéséhez (főként a kkv-szektorban). A gazdasági társaságok közel fele ugyanakkor a tudáshiányt is megemlítette, mint akadályt: úgy a különféle technológiák ismeretének (46 százalék), mint a hozzáértő, használatban jártas szakembereknek a hiánya (48 százalék) jelentős hátráltató tényezőnek számít. A vállalkozások körülbelül harmada gondolja úgy, hogy vannak biztonsági kockázatai (35 százalék), illetve tartja túl költségesnek (33 százalék) a mesterséges intelligencián alapuló eszközöket.

Írja be ezt a néhány karaktert a Chrome böngészőbe, és máris indul a mesterséges intelligencia

A Google szép csendben lehetővé tette, hogy a Gemini nevű mesterséges intelligenciáját egy rövid paranccsal is el lehessen indítani a Chrome böngészőben. A megoldás magyarul is működik.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.