Vállalkozás hvg.hu 2024. május. 09. 13:48

Két európai olajóriás is kivándorlást tervez Amerikába

Pörgőbb részvénypiacra számítanak, de más oka is lenne a költözésnek.

A Shell és a Total Energies azt fontolgatja, hogy elhagyja a londoni, illetve a párizsi tőzsdét, és a Wall Streeten kezd új életet – értesült a CNN gazdasági rovata.

A Shell a második legnagyobb cég a londoni tőzsdén, a részesedése 8,4%, a Total Energies a negyedik Párizsban, a részesedése 6%. Mindkettő tehát nagymenő a hazájában, de ezt kevésnek találják, mert úgy gondolják, nagyobb pénzt tudnának csinálni New Yorkban, ahol az amerikai olajóriások részvényei magasabb áron forognak a tőzsdén.

Miért tartják alulértékeltnek a részvényeiket a cégek? Mert a részvényeik ára és a cash flow aránya csak 4,7 a Total Energies esetében, a Shellnél pedig 5,2. Mindez az USA-ban így alakul: az Exxon Mobilé 8,4, a Chevroné 7,6 százalék.

Szakértők szerint a Shell és a Total Energies részvényei már régóta viszonylag alulértékeltek, de az olló egyre inkább nyílik az óceán két partja között. Az Egyesült Államokban sokkal több a pénz, és a befektetők ezt szívesebben költik el a New York-i tőzsdén, mint Európában.

Mikorra várható a döntés? A Total Energies elnök-vezérigazgatója azt mondta erről, hogy „komolyan tanulmányozzák ezt a kérdést”, és „a döntés szeptemberben várható az igazgatótanács ülésén”.
„Megvitattuk az ötletet az igazgatótanácsban, hogy az USA-ban jegyeztessük be magunkat, mert nyilvánvalóvá vált számunkra, hogy míg az Egyesült Államokban vásárolják az olaj- és földgázrészvényeket, addig Európában kevésbé” – hangsúlyozta Patrick Pouyanne.

A Shell főnöke arról beszélt a Bloombergnek, hogy „a cég alulértékelt a Chevronhoz és az Exxon Mobilhoz képest”. Ehhez Waen Sawan vezérigazgató hozzáfűzte: „minthogy az olló nem zárul össze, ezért minden lehetőséget fontolóra kell vennünk”.

A brit olajóriás egyelőre még habozik, inkább a saját részvényeinek visszavásárlásában lát lehetőséget: 3,5 millió Shell-részvényt akarnak visszavásárolni a következő három hónap során.

Londonban aggódnak a tőzsdén

Bár a Shell még nem döntött, a brit fővárosban nagy az aggodalom, mert az elmúlt időszakban sorozatban hagyták el a tőzsdét a bejegyzett cégek, és irány az USA. Tavaly a brit chipgyár, az Arm okozott negatív szenzációt Nagy Britanniában azzal, hogy a New York-i NASDAQ-on a 2023-as év legnagyobb IPO-ját produkálta. Ha ez a tendencia folytatódik, kiderülhet, hogy a globális gazdaságban igazából csak egyetlen tőzsde számít, és ez New Yorkban található.

Ráadásul, ha a Shell részvényei jelentősen felértékelődnek majd New Yorkban, akkor a BP is úgy gondolhatja, hogy rajta a sor, és megindulhat a menekülés Londonból. A BP kedden tette közzé jelentését az első negyedévről, és ebből kiderült, hogy a profit elmaradt a várakozásoktól: 2,7 milliárd dollár volt. Az ok: a kőolaj- és földgázárak alakulása. „A BP jelenleg a cég hatékonyságának növelésén dolgozik, és nem fontolgatja az elköltözést New Yorkba” – nyilatkozta a vezérigazgató. Murray Auchincloss hangsúlyozta: „a költözés nincs napirenden. Azon dolgozunk, hogy a következő negyedév profitja magasabb legyen, mint a mostani”.

A költözési hajlandóság összefügghet a klímaváltozás megítélésével is. Európában szigorúbbak a szabályok, komolyabban veszik a zöld átmenetet, mint az Egyesült Államokban, ahol Donald Trump közismerten szkeptikus a klímaváltozással szemben. Amikor ő volt az elnök, akkor az USA kilépett a párizsi klímaegyezményből. Biden visszaállította az Egyesült Államok korábbi szerepét, de az olajóriások Trump győzelmében reménykednek, és komoly pénzekkel támogatják is azt.

A Shell és a Total Energies döntésében ez is nyilvánvalóan fontos szerepet játszik majd. A politika nyilván jelentős tényező nemcsak az amerikai elnökválasztás, hanem a közel-keleti helyzet miatt is. Ha egy céget egyértelműen az Egyesült Államokkal azonosítanak, az nem biztos, hogy előnyös számára. „Sok nagy energiacég arra törekszik, hogy multinak látsszon, és ne csak a csillagos-sávos amerikai lobogó lengjen a külföldi telephelyei fölött” – nyilatkozta a CNN gazdasági rovatának Alastair Syme, a Citi energiapiaci részlegének ügyvezető igazgatója.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajtermékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egy évnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.