A rendőrség korábban visszadobta a feljelentést, de az ügyészség ezt felülbírálva nyomozást rendelt el a Covid-tesztek milliárdos állami megrendelésén magát degeszre kereső, fideszes kötődésű cég fantomizálódása miatt. A bizniszben érintett másik, szintén haveri kötődésű cég is így igyekezett eltűnni, abban az ügyben a NAV már nyomoz.
Most mégis nyomoznia kell a rendőrségnek, bár elsőre kevésnek találták ehhez azokat a hvg.hu által feltárt körülményeket és tényeket, amelyek szerint legalábbis gyanús, ahogyan a Fidesz volt országgyűlési képviselőjéhez és Pintér Sándor egykori államtitkárához köthető, az állammal üzletelő céget a profit kivétele után felszámolják.
Februárban írtunk róla: a Covid-járvány idején, 2020-ban az állam több százezer antigén-gyorstesztet vásárolt az Állami Egészségügyi Ellátó Központon (ÁEEK) keresztül az egészségügyi piacon ismeretlen, de fideszes hátterű cégektől, közbeszerzés nélkül. Az egyik cég, a Rayrai Kft. esetében Vadai Ágnes DK-s képviselő írásbeli kérdése feljelentésként landolt a rendőrségen, de ott nem indítottak nyomozást.
Másképp gondolta viszont a felügyeleti szerv ügyészség és a nyomozást elutasító döntést hatályon kívül helyezte, ennek nyomán pedig jelenleg hűtlen kezelés gyanújával folyik nyomozás a Rayrai Kft. ügyében – tudtuk meg. A Rayrai egy thaimasszázs-szolgáltatóból vált milliárdos árbevételű gyógyászati nagykereskedővé. Az 1,72 milliárdos állami megbízás előtt, illetve közben
lett tulajdonos a cégben Kupper András volt fideszes parlamenti képviselő és Tasnádi László volt belügyi államtitkár.
A közben Steriflow Kft.-re átnevezett cég a tulajdonosoknak 795 millió forint osztalékot fizetett ki. A vállalkozás sem 2020 előtt, sem az ÁEEK-s szerződések óta nem végzett érdemi üzleti tevékenységet, és most már nem is fog. Mivel a cég 2021-ben és 2022-ben is minimális árbevétel mellett már veszteséges volt, idén január 1-én megindították a felszámolását.
A másik, az ÁEEK-val 3,15 milliárdos szerződést kötő cég fantomizálódása miatt már cikkünk megjelenése után megindult a nyomozás. A Minerva Tanácsadó és Forgalmazó Kft.-nél a Nemzeti Adó- és Vámihivatal Észak-magyarországi Bűnügyi Igazgatósága kezdett nyomozni, onnan nemrég az ügyet illetékességből áttették Budapestre, ahol most az V. kerületi rendőrök folytatják az eljárás.
Ennél a cégnél még gyanúsabbak a körülmények, hiszen az ÁEEK-es szerződés előtt 3 hónappal jött csak létre, és bő 3 éves fennállása alatt ez az egyetlen bevétele volt. A résztulajdonos-ügyvezető Martos Dániel a ferencvárosi Fidelitas, majd a helyi Fidesz vezető embere volt. Később volt Szijjártó Péter parlamenti gyakornoka, majd a Fidesz-alelnök Pelczné Gáll Ildikó mellett titkár.
Martos később a IX. kerület vagyonkezelő cégében a parkolási rendszerért felelt. Innen kénytelen volt távozni 2018 végén, miután a 444.hu leleplezte, hogy a parkolóautomatákba dobott pénznek csak a töredéke jut el a kerület kasszájába. A Minerva Kft.-t ő és szintén egykori fidelitasos üzlettársa 2021 februárjában adta el a kft.-t egy borsodi zsákfaluban, Rakacán élő, 19 éves fiatalnak.
Az új tulajdonos egyszemélyes “taggyűlésen” döntött Martosnak és üzlettársának osztalékként 98-98 millió forint kifizetéséről a cég egyetlen üzletének profitjából. Pár hónappal később elindult a cég felszámolása.